Papež František se snaží objasnit, že katolická církev nemění své učení o homosexuálních praktikách a vztazích osob stejného pohlaví. V pátečním projevu na plenárním zasedání Dikasteria pro nauku víry se papež věnoval prohlášení „Fiducia Supplicans“, které vatikánský úřad vydal před dvěma měsíci. Deklarace, zveřejněná 18. prosince, umožňuje kněžím žehnat párům stejného pohlaví.
Jak řekl František kardinálům shromážděným v pátek ve vatikánském Klementinském sále, „úkolem Dikasteria pro nauku víry je pomáhat římskému papeži a biskupům hlásat evangelium po celém světě tím, že podporuje a chrání integritu katolického učení o víře a morálce,“ informuje portál The Christian Post.
SOUVISEJÍCÍ – Papež se rozkolu v církvi kvůli žehnání stejnopohlavním párům neobává
„Činí tak tím, že vychází z jádra víry a usiluje o jeho stále hlubší pochopení tváří v tvář novým otázkám,“ prohlásil papež František.
Dále podrobně vysvětlil důvody, které vedly k prohlášení, jež se setkalo s odporem konzervativních katolíků, kteří dokument považují za odklon od učení církve o sexualitě. Zároveň se mu dostalo pochvaly od katolíků, kteří podporují LGBT komunitu a považují jej za „krok vpřed“.
„Záměrem ‚pastoračního a spontánního požehnání‘ je hmatatelně ukázat blízkost Pána a církve všem, kteří se ocitli v různých situacích a žádají o pomoc, aby mohli pokračovat – někdy i začít – na cestě víry,“ poznamenal podle CP František.
„Rád bych krátce zdůraznil dvě věci,“ dodal. „První je, že tato požehnání, mimo jakýkoli liturgický kontext a formu, nevyžadují morální dokonalost, aby mohla být přijata; druhá, že když se pár spontánně přiblíží, aby o ně požádal, žehná se nikoli svazku, ale pouze lidem, kteří o to společně požádají. Ne svazek, ale lidi, přirozeně s přihlédnutím ke kontextu, citlivosti a místu, kde člověk žije, a k nejvhodnějším způsobům, jak to udělat.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 2. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František