Sázava – Sázavský klášter na Benešovsku si loni prohlédlo zhruba 11.400 platících návštěvníků, což je podobný počet jako předloni. Ve srovnání s lety před pandemií covidu-19 je to stále o deset procent méně, uvedla na dotaz ČTK kastelánka Jaroslava Matoušová.
Výrazně se podle ní zvýšil zájem o vzdělávací aktivity s tvořivými dílnami pro školní mládež a rodiny s dětmi a o takzvané videoaudioprohlídky, což jsou samostatné prohlídky s mobilní aplikací. Hojnou účast měl i srpnový festival Květinový den.
SOUVISEJÍCÍ – Sázavský klášter loni navštívilo 9900 lidí, meziročně o pět procent méně
Letos má klášter v plánu obnovu vyhlídkové neorenesanční věže a gotického sklepení pro budoucí zpřístupnění veřejnosti a chce pokračovat v přípravách na otevření svatoprokopské jeskyně a okolních dosud nepřístupných zahrad. Archeologický výzkum v těsné blízkosti jeskyně svatého Prokopa nedávno objevil výjimečně dobře dochované pozůstatky středověkého domu. Klášter počítá s pořádáním příležitostných prohlídek v okolí jeskyně. Plánuje také rozšíření vzdělávacích interaktivních prohlídek pro školáky.
Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let minulého století část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava – Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Areál, který spravuje farnost, se opravuje.
Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v Sázavě žili slovanští mniši, představovala tehdy jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, zůstal ale centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel. Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Sázavský kráter