Istanbul – Zahraniční turisté, kteří chtějí v Istanbulu navštívit jednu z dominant města – chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia), musí ode dneška zaplatit vstupné 25 eur (asi 600 Kč). Informoval o tom deník Hürriyet, podle něhož Turci budou mít vstup zdarma. Oddělen je vchod pro turisty a vchod pro věřící. Důvodem zavedení poplatku je podle tureckých médií snaha snížit počet návštěvníků této památky, která se v roce 2020 z muzea stala mešitou, což do ní přivádí mnohem více lidí.
Turecké ministerstvo kultury uvedlo, že nové opatření má zamezit příliš velkému počtu návštěvníků a chránit historickou a kulturní hodnotu chrámu, který je od roku 1985 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ministerstvo dodalo, že zavedení poplatku je v souladu s plánem, který po Ankaře žádá organizace UNESCO. Ta už v roce 2020, kdy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan z chrámu Hagia Sofia mešitu udělal, vyjádřila obavy ohledně přeměny této památky k modlitebním účelům.
SOUVISEJÍCÍ – Na istanbulském chrámu Hagia Sofia svítí nápis Není Boha kromě Alláha
Během muslimských modliteb jsou totiž v chrámu mimo jiné křesťanské mozaiky zakryté závěsy a na historické mramorové podlahy se pokládají modlitebními koberečky, což obojí může podle některých expertů tuto historickou památku poškodit. Kvůli modlitbám bylo v chrámu umístěno také mnoho polic na boty.
„Této historické budově hrozí obrovské škody. Když byla Hagia Sofia muzeem, lidé tam chodili s velkým respektem. Nyní je to tam jako o karnevalu,“ popsal už dříve jeden z místních turistických průvodců. Už v roce 2022 například turecké sdružení historiků umění upozornilo na některé škody, například na dubových dveřích z 15. století. Také některé dlaždice staré mramorové podlahy už doznaly poškození.
Monumentální chrám Hagia Sofia byl několik století křesťanským kostelem, než byl změněn v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Pro mnohé Turky tak byla přeměna zpět na mešitu i symbolem velikosti jejich národa. Po rozpadu osmanské říše zakladatel moderního tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk v rámci sekulárních reforem změnil tento chrám od roku 1935 na muzeum. V roce 2020 ale prezident Erdogan podepsal dekret, jímž z chrámu opět udělal mešitu. Učinil tak poté, co turecký soud označil rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o změně na muzeum za protiprávní.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Hagia Sofia