Při slavnostní bohoslužbě k 104. výročí Církve československé husitské konané 6. ledna 2024 v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze uvedl v jejím závěru patriarcha Tomáš Butta do výročí roku 2024. Tento rok je „Rokem české hudby“, 600 let uplyne od smrti Jana Žižky a 100 let od konání I. sněmu této církve.
Církev československá husitská uzavřela memorandum o spolupráci s Unií českých pěveckých sborů a připravuje kulturní a hudební akce v Praze a na dalších místech v rámci „Roku české hudby“ a projektu „Česko zpívá Smetanu“.
SOUVISEJÍCÍ – Zpráva o prohlášení k teroristickému napadení státu Izrael
V říjnu tomu bude 600 let, kdy v Přibyslavi zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka. Církev československá husitská se zapojuje do akcí s připomenutím této historické postavy českých dějin. Akce se budou během celého roku konat v Trocnově, v Sudoměři, v Táboře, v Praze, v Přibyslavi a na dalších místech.
K 100. výročí I. sněmu Církve československé husitské v roce 1924 bude zaměřena odborná konference, která se připravuje na 21. května 2024 v Praze.
Církev československá husitská byla ustavena 8. ledna 1920 v Národním domě na Smíchově a k jejímu vyhlášení došlo dne 11. ledna 1920 v kostele sv. Mikuláše v Praze na Staroměstském náměstí. Vznikla z hnutí katolického modernismu a v jejím čele stál modernistický kněz ThDr. Karel Farský. Na I. sněmu v roce 1924 došlo k jejímu ideovému a duchovnímu formování jako křesťanské moderní církve národního charakteru. Navazuje na náboženský odkaz české reformace a od počátku se hlásí k husitské tradici a postavám, jakými jsou Jan Hus, Jan Žižka i Petr Chelčický.
Autor: TZ CČSH Datum: 11. ledna 2024 Foto: CČSH – Tomáš Butta
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.