Ostrava – Biskupství ostravsko-opavské v příštím týdnu vystaví v Ostravě netradiční kolekci betlémů. V soutěži je vyrobili studenti škol z celého Moravskoslezského kraje. Betlémy museli vytvořit z přírodnin nebo materiálů, které by jinak skončily v odpadu. Velikost betlému navíc byla limitována krabicí od bot. Novinářům to dnes sdělil mluvčí biskupství Ondřej Elbel.
Soutěž vyhlásilo hukvaldské ekocentrum Hubert u příležitosti 800 let od postavení prvního betlému. „Přihlásilo se 40 tříd z 28 škol a každá z nich zvolila zcela originální zpracování. V betlémech jsou použity například šišky, staré látky, bambus, noviny i dřevo nebo obaly od vajíček,“ uvedla manažerka ekocentra Michaela Kvašňovský Holubová.
SOUVISEJÍCÍ – V brněnském Letohrádku Mitrovských vystaví 90 betlémů z Brna a okolí
Školy, které se soutěže účastní, mohou pro svou třídu vyhrát libovolný program v hukvaldském ekocentru. Hukvaldský biskupský environmentální resort se věnuje inovativnímu vzdělávání v přírodních vědách. Součástí nabízených vzdělávacích programů je například venkovní bádání, zkoumání v laboratoři i kreativní tvoření.
„Naše třída je převážně chlapecká. Většina hochů jsou fotbalisti s odhodláním vyhrát každou soutěž, a přestože obvykle není naší silnou stránkou tvoření a vyrábění, naše soutěživost nám dodala veškerou trpělivost potřebnou k vytvoření betlému,“ uvedla učitelka Marie Pastrňáková ze Základní školy Václavovice, která se do soutěže přihlásila.
Dodala, že základ figurek pro jejich betlém tvoří roličky toaletního papíru. Žáci využili staré silonky a duté vlákno k vycpání hlaviček postav i k vyhotovení ovečky. Ježíšek je vyrobený z jednorázové plastové štamprle. Postavičky jsou oblečené do starých odstřižků látek a mají přilepené vlasy ze staré vlny nebo zbytků kožešin. „Využili jsme i dva roky starou papírovou sopku, která původně sloužila k chemickým pokusům a už dlouho se válela na skříni, kde čekala na další využití,“ popsala přípravu betlému Pastrňáková.
Mluvčí připomněl, že betlém patří neodmyslitelně k Vánocům a také jde o nejrozšířenější vánoční zvyk. Tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Přivedl se svými přáteli do jeskyně živého osla i vola, a proměnili ji v kapli. V tomto betlémě pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 14. prosince 2023 Foto: Wikipedie – ilustrační