Bruntál – Vyhlášený betlém řezbářů Josefa a Františka Nedomlelových bude letos opět k vidění v bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Zájemci si jej mohou prohlédnout od 25. prosince do 1. ledna. Letos se betlém, který čítá přes 220 často pohyblivých figur, nerozrostl o žádnou novou sekci. V příštích letech ale nové figury přibudou, například dílna dráteníka či bednáře. ČTK to dnes řekl správce kostela Karel Peschke z římskokatolické farnosti.
„Čekáme velký zájem. Počet návštěvníků se loni dostal na úroveň před pandemií koronaviru. Během týdne kostelem projde okolo 6000 zájemců. Informace o našem betlému se roznesly po celé zemi. Míří k nám tak i autobusy s lidmi z Prahy či Brna,“ uvedl Peschke. Dodal, že prohlídky dřevěného betlému lákají i hodně lidí, kteří tráví období mezi Vánocemi a koncem roku na horských chatách v Jeseníkách.
SOUVISEJÍCÍ – V brněnském Letohrádku Mitrovských vystaví 90 betlémů z Brna a okolí
V minulých letech se každý rok betlém rozrůstal o nové sekce či figurky. Letos řezbář František Nedomlel ale na ničem novém nepracoval. V budoucnu by se to ale mělo změnit. „Ještě máme na seznamu několik sekcí, které bychom chtěli doplnit. Jde hlavně o už zapomenutá řemesla jako například dráteníka či bednáře. Chceme je takto alespoň připomenout,“ řekl.
Bruntálský betlém buduje už druhá generace řezbářů. Jeho stavbě a vyřezávání figurek věnovali od roku 1956 Josef Nedomlel a posléze i jeho syn František tisíce hodin života. Nyní jednasedmdesátiletý František Nedomlel převzal práci na betlémě od otce krátce před jeho smrtí v roce 1987.
Josef Nedomlel byl řezbář samouk. Vyučený kolář a karosář se řezbářství začal věnovat už v mládí. Za války byl partyzánem a později ho perzekvoval komunistický režim. „Uzavřel se do sebe a v roce 1956 ve spolupráci s místním farářem začali na betlému pracovat,“ řekl o otci František Nedomlel. Po několika letech ale musel farář Bruntál opustit. „Přesunuli jej do Mohelnice. Tak tam založili nový betlém, který je dnes o něco větší než bruntálský,“ řekl.
Při tvorbě bruntálského betléma se Josef Nedomlel nechal inspirovat místem svého rodiště a života. Součástí betléma je tak například jeho rodný dům, bruntálský zámek, zámek Hradec nad Moravicí, Křižlický vodní mlýn, větrný mlýn, několik kopií vesnických domů ze Starého Města u Bruntálu a další objekty.
František Nedomlel, který studoval sochařství, od doby, kdy dílo převzal po otci, připravuje nové sekce pro bruntálský i mohelnický betlém. „Nejprve si nakreslím v měřítku 1:1 podrobný výkres a podle něj pak pracuji. Jedna věc je figurky vyřezat a postavit pro ně prostředí, druhá věc je naprogramovat pohyb figurek či vymyslet osvětlení. To dělá Karel Peschke z římskokatolické farnosti. I on je betlému naprosto oddaný,“ řekl řezbář.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 12. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační