Šestnáct evangelikálních aliancí vyzývá k příměří v Gaze a odsuzuje Hamás

Prohlášení vydaná regionálními a národními společenstvími, která usilují o „spravedlivý mír“, jsou biblicky hlubší než podobné humanitární výzvy.

Vzhledem k tomu, že v Gaze přibývá civilních obětí války mezi Izraelem a Hamásem, vyzývá 16 evangelikálních aliancí a společenství k okamžitému humanitárnímu příměří.

SOUVISEJÍCÍKřesťanské organizace podporující Izrael obdržely rekordní sumy od věřících po celém světě 

Jejich prohlášení z 1. listopadu, v němž vyjadřují nářek, pokání a odsouzení, však míří hlouběji.

„Vyzýváme církev a věřící lidi, aby zvýšili a zintenzivnili spravedlivé mírové úsilí v regionu, které podporuje obnovující spravedlnost v regionu, a aby tak činili a zároveň projevovali empatii a pokoru,“ uvedla podle Christianity Today skupina evangelikálních křesťanů. „Míru lze dosáhnout pouze tehdy, když se přeruší cykly násilí a když se pachatelé i oběti osvobodí od své hříšné touhy po pomstě.“

Podepsaly ji regionální asociace Světové evangelikální aliance (WEA) na Blízkém východě, v Asii a Latinské Americe, včetně zástupců z Alžírska, Egypta, Etiopie, Indie, Iráku, Jordánska, Keni, Kurdistánu, Nepálu, Kataru, Jihoafrické republiky a Srí Lanky, jakož i arabsky mluvící aliance v Evropě.

Prohlášení uznalo své „neúplné“ chápání geopolitické složitosti a Božích eschatologických záměrů, vyjádřilo lítost nad tragickými ztrátami na životech, vyjádřilo lítost nad nedostatečnou podporou mírotvorných akcí a odsoudilo světové společenství za to, že nedokázalo „zajistit dodržování“ mezinárodního humanitárního práva.

Společná výzva, kterou zveřejnily pobočky WEA v Indii a Latinské Americe, však byla jasnější i v oblastech, kde byla jiným křesťanským prohlášením k válce vytýkána nedostatečnost.

Aliance odsoudily všechny formy antisemitismu, vyzvaly Hamás k propuštění všech rukojmích a odmítly jako „politováníhodné a zavrženíhodné“ „největší zabíjení židovských civilistů v jediný den od holocaustu“.

Zároveň však konstatuje, že „Izrael při pronásledování Hamásu způsobil více civilních obětí“. Dokument násilí zasadil do rámce „desetiletí trvajícího“ konfliktu, v němž „bez zajištění spravedlnosti, rovnosti a rozkvětu pro všechny ve Svaté zemi žádná skupina lidí nedosáhne bezpečí“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – válka v Gaze

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář