Ostrava – Katedrála Božského spasitele v centru Ostravy bude mít v roce 2026 nové varhany. Současný nevyhovující nástroj nahradí varhany, které v minulosti hrávaly při sjezdech Komunistické strany Československa (KSČ) v pražském Paláci kultury. Po sametové revoluci je v Domě kultury města Ostravy využívala Janáčková filharmonie. Na renovaci a instalaci nástroje potřebuje farnost sehnat zhruba 27,5 milionu korun. Zájemci budou moci přispět i prostřednictvím veřejné sbírky či formou adopce píšťal. Novinářům to dnes řekl biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.
Původně byly varhany vytvořeny pro Palác kultury, kde byly umístěny od roku 1981. Stát na nich tehdy podle odborníků nešetřil a řada dílů byly přivezena i ze zahraničí. Podle organologů se jedná o nejkvalitnější nástroj, který v té době v Československu vznikl. Po roce 1989 varhany sloužily Janáčkově filharmonii Ostrava. Dům kultury je ale nyní opravován, a varhany tak musely být počátkem roku rozebrány.
SOUVISEJÍCÍ – Hradecký kraj letos přispěje na obnovu historických varhan v regionu 830.000 Kč
Podle biskupa čeká hlavní chrám diecéze na obdobný nástroj již 140 let od svého vzniku. V současné době je v druhém největším chrámu Moravy využíván nástroj přivezený v 90. letech z Německa. Pro monumentální prostor katedrály je ale zvuk těchto varhan nedostačující. „Bohužel jejich velikost a celkové vyznění neodpovídají akustice a prostoru chrámu,“ uvedl diecézní organolog Jiří Krátký.
Zrenovované varhany budou v budoucnu umístěny do částečně dochované a z větší části rekonstruované novorenesanční varhanní skříně, kterou pro ostravskou katedrálu v 19. století navrhl architekt Max von Ferstel.
O renovaci varhan se budou starat odborníci z varhanářské dílny Dlabal-Mettler z Bílska, s nimiž dnes farnost podepsala smlouvu o zhotovení varhan. Podle zástupce firmy Borise Mettlera čeká celý nástroj poměrně náročná proměna. „Už v lednu jsme nástroj rozebrali, což byla v podstatě třítýdenní akce pro skoro 20 lidí. Teď nás čeká inventarizace několika tisíc píšťal, jejich čištění, dílčí opravy či revize poškozených věcí. Co se týká elektroniky, tak tam se počítá s plošnou výměnou už z hlediska požární bezpečnosti. Potom nás čeká nový hrací stůl, který budeme vyrábět ve spolupráci s německými firmami,“ uvedl.
Po všech technických náležitostech se bude restaurovat varhanní skříň a následovat bude náročná montáž, která by mohla začít na podzim roku 2025. Další rok na jaře by varhany byly uvedeny do technického provozu a následující minimálně tři měsíce se budou ještě intonovat a ladit. „To je to, kdy každé píšťale dáte správný charakter, naladíte ji a dáte ji do pořádku,“ dodal Mettler. Varhany budou mít přes 5600 jednotlivých píšťal. Výroba nového nástroje se stejnými parametry by podle odhadů Mettlera stála 100 až 110 milionů korun.
Za odkup varhan a jejich stěhování už biskupství spolu s farností zaplatilo 3,5 milionu. Nyní zájemci mohou přispět na jejich úpravu a instalaci, a to prostřednictvím veřejné sbírky. Další možností je adopce píšťal, kde dárci získají jako odměnu darovací certifikát a případně i drobný model varhanní píšťaly či některé vyřazené píšťaly z nyní renovovaných varhan. Bližší informace o celém projektu mohou najít na webových stránkách www.varhanyproostravu.cz.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační