Olomouc – Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci opustili první absolventi on-line studia, fakulta možnost vysokoškolského studia touto formou zavedla jako první v České republice v roce 2020. O distanční bakalářský studijní program teologie byl nečekaný zájem, uvedla garantka studia Gabriela Ivana Vlková. Projekt připravovali na fakultě dva roky a v době karantény kvůli pandemii koronaviru si autoři projektu vyzkoušeli zátěžový test naplno.
Původně měla vzniknout videa s nahrávkami starších profesorů působících na fakultě, aby jejich vědomosti, zkušenosti a také pedagogický um byly zaznamenány i pro budoucí studenty. Nápad tehdejšího děkana Petera Tavela se protnul s filmařskými dovednostmi a rozhledem Veroniky Müllerové a začal vznikat ucelený program.
SOUVISEJÍCÍ – Po 140 letech fungování končí další americká křesťanská univerzita
„Je pravda, že zpočátku pro natáčení nenacházeli příliš pochopení mezi námi vyučujícími, kteří jsme měli spoustu jiné práce. Když ale později epidemie covidu-19 znemožnila prezenční výuku, měli jsme již natočeno relativně dost materiálu, který se obsahově kryl s některými teologickými předměty a který byl ve vysoké kvalitě, zejména zvukové, která je pro on-line výuku klíčová,“ uvedla Vlková na stránkách univerzity.
Online studium teologie přibylo do studijní nabídky v polovině září 2020. Během měsíce dorazilo na fakultu téměř 400 přihlášek, zájemce z organizačních důvodů nečekaly žádné přijímací zkoušky. „Uchazečům jsme v propozicích slibovali individuální přístup, takže jsme museli vymyslet, jak všechno zvládnout. Studenty jsme rozdělili do 16 paralelních skupin a po večerech jsme ze začátku mívali i čtyři hodiny webinářů,“ uvedla garantka s tím, že pružně reagovalo i vedení fakulty, přibyli dva noví lidé starající se o technické zabezpečení výuky.
V internetovém prostředí fakulta zájemcům zpřístupnila k plnohodnotnému studiu videopřednášky, konzultace či studijní texty. Studenti mohli v případě zájmu na některé zajímavé semináře zavítat i osobně. Řada studentů však podle garantky podcenila náročnost v podobě přípravy na webináře nebo absolvování testů. „Ve druhém semestru jsme tak už měli jen deset paralelních skupin a později šest. Pro další ročníky jsme již měli vyhlášené upravené podmínky přijímacího řízení a také maximální počet přijímaných. Počet zájemců o studium je stále vysoký, dokonce roste,“ doplnila.
Distanční program nestudují jen lidé, kteří mají vztah ke katolickému pojetí teologie vyučovanému na CMTF, studenti jsou členy či sympatizanty různých církví a zájmových skupin. Studenti se připojují nejen z domova, ale i z různých pobytů a cest, například z Aljašky, Německa, Rakouska či Islandu. V hybridní podobě se uskutečnily letos v červnu i první státní závěrečné zkoušky. První promoce, tentokrát jen prezenčně, se chystá na podzim.
K navazujícímu magisterskému studiu se absolventi bakalářské distanční teologie budou moci přihlásit až v příštím roce. Program se v současnosti připravuje, již je schválený Vědeckou radou CMTF UP a na podzim bude akreditační spis předložen Radě pro vnitřní hodnocení UP.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 22. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační