Významný krok učinila Anglikánská církev, když oznámila, že přestane investovat do společností Shell, BP, ExxonMobil a dalších ropných a plynárenských společností, protože dospěla k závěru, že všechny tyto společnosti nejsou v souladu s celosvětovým úsilím o omezení globálního oteplování o 1,5 stupně Celsia.
Tímto rozhodnutím zveřejněným 22. června 2023 se téměř 500 let stará anglikánská církev stala možná největší a nejznámější náboženskou institucí, která veřejně prohlásila, že se zbavuje investic do fosilních paliv kvůli rostoucím obavám ze změny klimatu a hrozbám, které představuje pro život a planetu.
SOUVISEJÍCÍ – Vatikán: Nezavírejme oči před změnou klimatu
Teplo zadržované skleníkovými plyny, jež vznikají při spalování uhlí, ropy a zemního plynu, je hlavní příčinou změny klimatu; tu vědci spojují se silnějšími bouřemi, většími suchy a záplavami a nebezpečnějšími vlnami veder.
„Klimatická krize ohrožuje planetu, na které žijeme, a lidi na celém světě. Ty máme milovat jako své bližní, jak nás k tomu nás vyzývá Ježíš Kristus,“ uvedl v prohlášení anglikánský arcibiskup z Canterbury Justin Welby.
„Je naší povinností chránit Boží stvoření a energetické společnosti mají zvláštní odpovědnost, aby nám pomohly dosáhnout spravedlivého přechodu na nízkouhlíkové hospodářství, které tolik potřebujeme. Církev se bude řídit nejen vědou, ale i naší vírou – obojí nás vyzývá k práci pro klimatickou spravedlnost.“
V posledních letech se Welby připojil k dalším náboženským vůdcům, zejména k papeži Františkovi, a vyzval globální komunitu k naléhavější reakci na změnu klimatu, včetně spravedlivého přechodu z éry fosilních paliv k čisté energii.
SOUVISEJÍCÍ – Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje
Vatikán již několikrát navrhl, aby se katolické instituce vzdaly fosilních paliv. Vatikánská banka potvrdila v roce 2020, že žádné takové investice nemá.
Fr. John Pawlikowski, člen pracovní skupiny pro klimatickou akci Parlamentu světových náboženství, tuto prorockou akci anglikánské církve vítá: „Canterbury převzalo vedení,“ řekl. Zároveň si posteskl, že relativně málo katolických institucí – zhruba 350 podle údajů shromážděných hnutím Laudato Si‘ – podniklo podobné kroky.
Katolíci se musí probudit a uvědomit si, že fosilní paliva ohrožují přežití naší planety. Církve nemohou nadále vydělávat na smrti a ničení.“
K dnešnímu dni tvoří náboženské organizace největší podíl (36 %) z téměř 1 600 institucí po celém světě, které veřejně oznámily, že plánují přerušit finanční vazby na fosilní paliva a vyhnout se jim v budoucích investicích. Dohromady spravují přibližně 40,5 bilionu dolarů.
Rozhodnutí Anglikánské církve oslavila také křesťanská klimatická skupina Operation Noah zasazující se o odprodej akcií v církvích ve Velké Británii: „Je zřejmé, že fosilní společnosti nejednají v dobré víře a nepřipravují se na globální přechod na obnovitelné zdroje energie. Přehřívají planetu a nedostatečně investují do obnovitelných zdrojů, zatímco pokračují v průzkumech nových nalezišť ropy a plynu navzdory vědeckým varováním. Jsou stále nebezpečnější investicí.“
Autor: Brian Roewe Zdroj: National Catholic Reporter Překlad: Veronika Osičková Datum: 13. července 2023 Foto: Christian Climate Action
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.