V roce 2014 cestoval Kara Carvalho vlakem z Manhattanu do Williamsburgu, aby v luxusním bytě udělal rozhovor s mladým pastorem jménem Carl Lentz. Vysvětlil, že jeden módní evangelikální časopis chtěl, aby o něm napsal článek. Jeho církev Hillsong tehdy přitahovala tisíce mladých lidí z různých koutů New Yorku.
Lentz se nyní objevuje v dokumentárním filmu stanice FX Tajemství Hillsongu, který zkoumá řadu jeho afér a rozvrácenou církev, kterou po sobě zanechal. Ve čtyřdílném dokumentu se Lentz svěřuje, že byl v dětství sexuálně zneužíván, přiznává své morální poklesky (od sexuální nerozvážnosti až po braní drog) a popisuje konflikty mezi vedením a zaměstnanci Hillsongu.
SOUVISEJÍCÍ – Oblíbené citáty Tima Kellera
V článku pro magazín Christianity Today uvádí, že dokument vyšel ve stejný den, kdy se na titulní stránky novin dostal jiný newyorský pastor: Tim Keller, zakladatel presbyteriánské církve Redeemer, který 19. května podlehl rakovině.
V polovině roku 2000 přitahovaly Redeemer i Hillsong houfy duchovně zvědavých Newyorčanů a obě církve přiváděly na několik bohoslužeb týdně kolem 5 000 návštěvníků. Carvalho během dvou let na vysoké škole navštěvoval obě církve současně. V té době to, co upoutalo jeho pozornost, nebyly jen hvězdami poseté manhattanské chodníky, ale také církve vedené rychle stoupajícími evangelikálními hvězdami, včetně Kellera a Lentze.
Od té doby si však evangelikálové stále více uvědomují úskalí vytváření slavných pastorů. Křesťanská média pak informovala, jak mnozí z nich padli do hříchu poté, co byli v mladém věku připravováni na vedoucí pozice a příliš rychle dostali příliš mnoho moci. Naproti tomu jiní „slavní“ pastoři, jako byl Tim Keller, si dokázali až do konce zachovat svou integritu.
Autor článku popisuje, jak jeho nereflektovaný konzumní přístup a zvědavost částečně přispěly ke vzniku slavných pastorů. A jen stěží chápal teologické rozdíly mezi silně presbyteriánskou církvi Redeemer a volně letniční církví Hillsong. „Také jsem nechápal, jak struktury vedení a systémy odpovědnosti mohou církev a jejího vedoucího vytvořit nebo zničit,“ konstatuje Carvalho.
„Navzdory mé naivitě bylo těžké přehlédnout výrazné rozdíly mezi oběma církvemi a jejich vedoucími: Jeden z nich mě formoval. Druhý mě bavil,“ popisuje rozdíly mezi službou Tima Kellera a Carla Lentze.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 5. června 2023 Foto: screenshot YouTube – Tim Keller a Carl Lentz