Olomouc – Po téměř dvouapůlleté rekonstrukci se příští středu otevře veřejnosti Červený kostel na třídě Svobody v Olomouci. Bývalý depozitář olomoucké vědecké knihovny se během přestavby proměnil v kulturní centrum, které bude hostit nejen výstavy, přednášky, ale také komorní projekty Moravské filharmonie. Za přestavbu odsvěceného kostela zaplatil Olomoucký kraj téměř 170 milionů korun, velkou část pokryly dotace ve výši 133 milionů. Otevření Červeného kostela bude doprovázet pětidenní festival, řekli dnes ČTK zástupci kraje.
„Kostel nabídne komfortní prostor pro autorská čtení, konference, semináře, diskuse, přednášky, vzdělávací akce, výstavy a další kulturní a společenské akce. Knihovně se navíc otevřou nové možnosti propojení a spolupráce s různými kulturními institucemi a kreativci působícími v regionu,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny Olomouc (VKOL) Iveta Ťulpíková.
SOUVISEJÍCÍ – ČNB vydala pamětní minci, připomíná osud arcibiskupa Josefa Karla Matochy
Červený kostel se otevře lidem ve středu v 10:00, VKOL při této příležitost přichystala pětidenní festival s příznačným názvem Začínáme…. První akcí, při které veřejnost nahlédne do nového přednáškového sálu, bude setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou. Návštěvníci se mohou těšit také na koncerty, divadelní představení, prohlídky kostela, workshopy, besedy či přednášky. Festival pak ukončí nedělní Sousedská slavnost, pořádaná ve spolupráci s komisí městské části Olomouc-střed.
Červený kostel nabídne podle mluvčí kraje Aleny Minxové také tři autorské výstavy. Dvě z nich, umístěné na ochozech, přiblíží historii kostela a projekty atelieru Miroslava Pospíšila, který je pod novou podobou kostela podepsán jako architekt. Hlavní výstavní prostory nabídnou průřez prací fotografa Jindřicha Štreita. Na programu spolupracuje s VKOL také Moravské divadlo a Moravská filharmonie Olomouc. V pátek 19. května bude kostel místem pro národní zahájení Muzejní noci.
Červený kostel od roku 1959 využívala VKOL jako sklad knih, v roce 2019 byly všechny její svazky ale přestěhovány do nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně. V roce 2017 vznikla studie na přestavbu kostela, kterou připravil Atelier-r architekta Miroslava Pospíšila. Rekonstrukce začala v roce 2020. Více informací o chystaném programu festivalu lze nalézt na stránkách knihovny.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 12. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Červený kostel v Olomouci