Český Brod – V Českém Brodě na Kolínsku připravují umístění prvních kamenů zmizelých, takzvané Stolpersteine budou připomínat osud 49 českobrodských Židů, kteří skončili v koncentračních táborech. Na pořízení kamenů mohou přispět i místní lidé a firmy, město připravuje sbírku, řekl ČTK starosta města Tomáš Klinecký (Lepší Brod).
„Zatím není rozhodnuto, jakou formou sbírka proběhne, zřejmě využijeme sbírku na webu donio, ale určitě chceme, aby se do toho lidé mohli zapojit,“ řekl Klinecký. Objednání a umístění kamenů město plánuje provést ve třech etapách.
SOUVISEJÍCÍ – Náměšť nad Oslavou se letos poprvé připojí ke čtení jmen obětí holokaustu
Podle historičky Miroslavy Jouzové z kolínské knihovny žilo na konci 19. století v Českém Brodě 128 Židů, tvořili tři procenta populace. Ve dvacátém století se jejich počet snižoval, v roce 1931 jich bylo 74. Po vzniku protektorátu, kdy začala vycházet protižidovská opatření, se někteří odstěhovali za příbuznými, někteří odešli do pracovního tábora v Lípě u Havlíčkova Brodu. „Když je rozhodnuto o deportacích do Terezína, nacházíme v Českém Brodě a Štolmíři 49 osob,“ uvedla Jouzová. Většina jich podle ní odjela prvním transportem vypraveným z Kolína 5. června 1942. Dva třetím transportem, který z Kolína odjel o osm dní později. „Po válce se vrátili tři. Jedním z nich byl pan Oldřich Stránský, který o svém životě napsal knihu Není spravedlnosti na zemi,“ doplnila Jouzová.
Kameny zmizelých, nebo též Stolpersteine, jsou speciální kameny s mosazným povrchem instalované na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. Rozmisťovaní kamenů zmizelých je mezinárodní iniciativa, která vzešla od německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 jsou umisťovány i v České republice. Ve středních Čechách se naposledy instalovaly například v Nymburce nebo Poděbradech, v Kolíně jich je 75.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 16. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Kameny zmizelých v Sušicích