Jeruzalém – Ranní ramadánové modlitby v jeruzalémské mešitě Al-Aksá v neděli po dnech zvýšeného napětí skončily klidně. U přilehlé Zdi nářků se mezitím již dopoledne začaly shromažďovat tisíce židů u příležitosti pesachového požehnání, informovala agentura Reuters. Malé skupinky židovských věřících v doprovodu policie procházely kolem mešity Al-Aksá, zatímco mnoho dalších se shromáždilo pod ní u Zdi nářků. Až do západu Slunce vše podle agentury AP proběhlo bez zásadnějších incidentů.
Komplex na náhorní plošině jeruzalémského Starého Města, kterému muslimové říkají Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně) a židé Chrámová hora, je nejcitlivějším místem izraelsko-palestinského konfliktu. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, která je pozůstatkem biblického druhého židovského chrámu zničeného Římany před téměř 2000 lety. Na vrcholu hory stojí Skalní dóm a mešita Al-Aksá.
SOUVISEJÍCÍ – Prohlídky holešovské Šachovy synagogy přiblížily svátek pesach
Areál mešity Al-Aksá, který je posvátný pro muslimy i židy, se stal stěžejním dějištěm bezpečnostní krize, která vypukla minulý týden, kdy izraelští policisté vtrhli do mešity, aby vyvedli mladíky, kteří se tam podle policie zabarikádovali a byli ozbrojeni kameny a zábavní pyrotechnikou.
Záběry ze zásahu, na nichž je vidět, jak policie bije přítomné, vyvolaly ostrou reakci v celém arabském světě; následovaly raketové útoky palestinských frakcí na Izrael, na které izraelská armáda odpověděla protiútoky na Gazu a jižní Libanon.
Jak řekl televizní stanici Channel 12 nejmenovaný vysoce postavený izraelský představitel, záběry brutálního zásahu způsobily Izraeli významné škody. Policie podle něj neměla jinou možnost, než do mešity vstoupit, když měla informace, že by se tam mohli nacházet ozbrojení Palestinci. Pokud jde ale o jejich bití, policie zašla příliš daleko, uvedl zdroj. Nyní je podle něj třeba přezkoumat chování policejních důstojníků, i vzhledem k tomu, že jim bylo předem řečeno, aby si počínali zdrženlivě.
V noci na dnešek bylo na Golanské výšiny kontrolované Izraelem odpáleno ze Sýrie nejméně šest raket; izraelská letadla v reakci zasáhla syrské vojenské cíle. Ani jedna strana nehlásí oběti. Podle izraelské armády za útoky stojí propalestinské milice, které operují v Sýrii, nikoli šíitští bojovníci podporovaní Íránem.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
V pátek zahynuly dvě izraelské sestry z osady na okupovaném Západním břehu Jordánu při útoku připisovaném palestinským ozbrojencům. Později téhož dne při dalším útoku v Tel Avivu zahynul italský turista a dalších sedm lidí bylo zraněno.
Pohřeb sester, které měly kromě izraelského také britské občanství, se uskutečnil v neděli na hřbitově v osadě Kfar Ecion. Mnoho smutečních hostů byli velmi mladí lidé, někteří ze školy, do které chodila patnáctiletá Rina Dee. Místnost určená pro modlitby byla zcela plná, vepředu u nízkého pódia se shromáždila rodina, popsala britská BBC. Těla svých dcer, Riny a o pět let starší Maiy, měl možnost naposledy obejmout jejich otec, rabín Leo Dee pocházející z Británie. Smutečního obřadu se zúčastnily ještě jeho další tři děti. Jejich matka, Leah, je po útoku v kritickém stavu v nemocnici. Na pohřeb dorazil i izraelský krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.
Silné napětí v Izraeli a na palestinských územích panuje v obzvláště citlivé době, neboť se muslimský postní měsíc ramadán letos překrývá s židovským svátkem pesach.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační