Varšava – Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.
Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), která se připravuje na letošní parlamentní volby, a další náboženští konzervativci prohlásili, že jakékoli výzvy k přezkoumání odkazu bývalého papeže se rovnají spiknutí s cílem zdiskreditovat největší morální autoritu národa. Tento argument silně rezonuje u mnoha starších Poláků, které Jan Pavel II. v 80. letech inspiroval k odporu proti komunismu, ačkoli návštěvnost kostelů v desetiletích od pádu komunistického režimu v roce 1989 klesá.
SOUVISEJÍCÍ – Jan Pavel II. podle reportáže TVN24 věděl o tom, že kněží zneužívají děti
„Cítila jsem potřebu projevit své spojení s (papežovým) učením,“ řekla Donata Bronczuková, učitelka v důchodu, která přijela do Varšavy ze severopolského města Koszalin. „Jan Pavel II. neudělal nic špatného. Veškerá obvinění proti němu jsou falešná a byla zmanipulována,“ dodala.
Desítky lidí kolem ní se modlily, když čekaly na začátek pochodu, který se v nezvykle chladném počasí s mrholením vinul hlavními tepnami polské metropole Varšavy. Účastnili se ho lidé na koních, v historických kostýmech nebo jen se žluto-bílou vlajkou Vatikánu či červeno-bílou polskou vlajkou.
Dříve během dne rozdávali pracovníci státní železniční společnosti PKP cestujícím ve vlaku mířícím do Varšavy dezerty se šlehačkou, které měl zesnulý papež v oblibě.
Jedním z účastníků pochodu byl i polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Jako každý čestný člověk brání své děti, otce a matku, tak každý Polák brání Jana Pavla II.,“ stálo na jednom z transparentů, které účastníci pochodu drželi.
Dvě samostatná vyšetřování nizozemského novináře Ekkeho Overbeeka a polské soukromé televizní stanice TVN vyvolala minulý měsíc debaty, když tvrdila, že mají důkazy o tom, že zesnulý papež jako krakovský arcibiskup vědomě skrýval skandály duchovních, kteří sexuálně zneužívali děti.
Polská katolická církev vyzvala Poláky k úctě k památce zesnulého papeže a uvedla, že prověrka jejích archivů nepotvrdila obvinění. Dodala, že některé spisy by mohly být v budoucnu otevřeny.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Za zesnulého papeže se v polovině března postavil například i pražský arcibiskup Jan Graubner. Podle něj obvinění, že Karol Wojtyla jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti. Zmínil také možné zapojení polské komunistické tajné policie. Graubner připustil, že Jan Pavel II. se mohl dopustit chyb, v dané době ale podle něj bylo jiné „společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů“.
V Lodži dnes byla poničena socha Jana Pavla II., jeho ruce byly pokryty červenou barvou a podstavec byl označen nápisem „Maxima culpa“ („Největší vina“). Odkazuje na stejnojmennou Overbeekovu knihu, ve které novinář na základě archivů polské komunistické tajné policie a rozhovorů s oběťmi a svědky sexuálního zneužívání tvrdí, že budoucí papež jako arcibiskup nejenže věděl o zneužívání dětí ve své arcidiecézi, ale také ho pomohl utajit tím, že překládal kněze z jedné farnosti do druhé, včetně nejméně dvou, kteří byli nakonec odsouzeni za zneužívání nezletilých.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František
1 Komentář
Petr Adamec
Smuitné, když se taková věc zamotá do předvolební politiky. Papež měl veliký vliv na konec komunizmu a byl velmi významnou a pozitivní postavou pro východní Evropu. Současně odmítání pravdy o jeho selháních nic dobrého nepřinese. Osobně mne iritují formulace „jiné společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů“. Neřešení problémů sexuálního obtěžování kněží bylo odsouzeníhodné v každé době a laiky také bylo odsuzováno. Je to hodně nedobrá formulace. Obzvláště za sitruace, kdy P. Graubner je kritizován za stejné jednání.