Svědectví shromážděná po zemětřesení, které otřáslo Sýrií a Tureckem: strach, smrt a tisíce lidí pod troskami. Farář v Turecku: „Okamžitě aktivně na pomoc“. Otec Ibrahim, dlouholetý farář v Aleppu: „Na mobilním telefonu mám záběry domů, zřícených budov a poškozených silnic.“ Mezi oběťmi v tomto syrském městě je i kněz melchitské církve.
Tisíce mrtvých a zraněných. V noci z neděle na pondělí došlo mezi jižním Tureckem a severní Sýrií k silnému zemětřesení o síle 7,8 stupně. V desítkách měst v obou zemích se zřítilo mnoho budov a odhady počtu obětí jsou zatím předběžné, protože mnoho lidí se nachází pod troskami. To vše v obtížném kontextu, jednak kvůli přítomnosti mnoha uprchlíků, ale také kvůli nízkým zimním teplotám. Spojení jsou narušena, a to jak vzdušná, tak železniční. Přes veškerou snahu místních orgánů a mezinárodního společenství se proto pomoc dostává kupředu jen pomalu. Evropská Charita mobilizuje své síly, aby pomohla obyvatelstvu, a Italská biskupská konference již vyčlenila 500 tisíc euro jako počáteční pomoc, 20 tisíc přidělila také Caritas Ambrosiana.
Aleppský biskup: Potřebujeme záchranářská vozidla a elektřinu
„Byli jsme ve třetím patře, strach byl obrovský a teď jsou všichni lidé na ulici, v mrazu a v dešti,“ vysvětluje mons. Antoine Audo, chaldejský aleppský biskup. Telefonní hovory jsou rušeny, komunikace není zdaleka jednoduchá. „Na podobné události nejsme zvyklí, něco takového jsem v Aleppu viděl poprvé,“ říká syrský jezuita. „Všude jsou škody, dokonce i v katedrále. Knihovny jsou zničené, domy se zřítily: je to apokalyptická situace. Lidé jsou v autech, všichni mají v rukou mobilní telefony a snaží se komunikovat. Situace je velmi smutná a nyní potřebujeme záchranářská vozidla, elektřinu. To je ten problém“, uzavírá.
Apoštolský vikář Anatolie: Obáváme se tisíců mrtvých
„Mobilní telefony se vybíjejí, ale zatím jsme v neustálém kontaktu,“ říká biskup Paolo Bizzeti, apoštolský vikář Anatolie, hlasem zlomeným dojetím. „Tady jsou stovky mrtvých, ale v oblasti epicentra,“ upozorňuje, „mluvíme o tisících lidí, kteří přišli o život. Vím, že se zřítila jedna nemocnice, další je mimo provoz, je tam přes dvě stě zřícených domů a je obtížné se tam dostat. Problémem je pak poskytnout pomoc těm, kteří se nacházejí pod sutinami. Letecké spojení je přerušeno, letiště v Antiochii je poškozeno,“ dodává.
Laura Stopponi, vedoucí evropské kanceláře italské Charity, připomíná, že „zemětřesení jsou v Turecku stálým jevem“, nicméně k zemětřesení podobné intenzity již dávno nedošlo. „Zasažena byla velká oblast, kde žije mnoho uprchlíků a kde jsou velmi nízké teploty,“ upozorňuje. Otřesy pokračují a jsou velmi silné.“
Turecká Charita vede stálý projekt pro uprchlíky a anatolijská diecéze do něj zapojuje mnoho dobrovolníků. „S lidmi, se kterými jsme v kontaktu, spolupracujeme už léta,“ vysvětluje. V těchto situacích je důležité okamžitě zasáhnout, ale jak to udělat? „V takových chvílích lze aktivovat pouze fundraising, protože oblasti jsou obtížně dostupné. Turecká vláda požádala o mezinárodní pomoc právě proto, že není snadné dostat se do postižené oblasti, která je, opakuji, velmi rozsáhlá.“
V Aleppu se zřítily celé budovy
Otec Ibrahim Alsabah byl dlouhá léta farářem v Aleppu a nyní působí v Nazaretu, odkud sleduje situaci v aleppské františkánské komunitě. „Došlo ke zřícení celých budov, jsou zde poškozené silnice, dokonce i náš kostel svatého Františka byl zasažen. V těchto hodinách jsou v Aleppu všechny kostely plné stovek lidí a rodin, kterým se nabízí jídlo a přístřeší. Nikdo se nechce stěhovat domů, protože se bojí možnosti nových silných otřesů a nebezpečné situace v mnoha domech,“ říká otec Alsabah, který je v neustálém kontaktu se syrským městem. V kostele svatého Františka byly zřízeny přístřešky pro přenocování. Je obtížné sehnat matrace, ale jsou poskytovány přikrývky, aby se zmírnily teploty, které v noci mohou klesají pod nulu.
Otec Ibrahim se podělil o smutnou zprávu o smrti melchitského kněze, otce Imada Dahera. Řeckokatolické biskupství v Aleppu se zřítilo, emeritní biskup Jeanbart byl vytažen živý z trosek a byl přijat pouze v šatech ve františkánském klášteře Azizeh, nedaleko latinské farnosti v Aleppu, avšak tělo otce Imada Dahera bylo nalezeno bez života. Trapistické řeholnice v syrském Azeir jsou v pořádku a otevřely klášter pro vysídlence. Řeholnice sv. Josefa v aleppské nemocnici sice utrpěly určité škody na budově, ale pokračují v plné činnosti a starají se o davy zraněných lidí, kteří přicházejí na pohotovost.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 8. února 2023 Foto: Wikipedie – ilustrační