„Jako Brazilec si budu 8. leden 2023 pamatovat jako jeden z nejhorších dnů pro demokracii v mé zemi. Jako evangelikál si ho budu pamatovat jako jeden z nejtemnějších dnů pro církev v mé zemi,“ začíná svůj článek autor komentáře po magazín Christianity Today, ve kterém reagoval na násilnosti v brazilském hlavním městě.
Nepokoje svým průběhem připomínaly násilnosti na Kapitolu, které rozpoutali příznivci Donalda Trumpa, který stejně jako Jairo Bolsonaro prohrál prezidentské volby. Bývalý prezident Brazílie se vícekrát nechal slyšet, že Trump je jeho politickým vzorem. Oba pravicové politiky volila také velká komunita evangelikálních křesťanů.
SOUVISEJÍCÍ – Brazilská evangelikální aliance odsoudila útoky stoupenců Bolsonara na vládní budovy
V neděli dorazily do Brasílie desítky rozzuřených občanů, kteří vtrhli do budovy Kongresu, Nejvyššího soudu a prezidentského paláce, ničili obrazy, rozbíjeli okna a mlátili novináře. Jednalo se o příznivce bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, kteří se domnívali, že volby byly zmanipulované.
Podle CT videozáznam z nedělního útoku ukazuje, že někteří protestující mají u sebe Bibli, modlí se před vstupem do Kongresu a zpívají chvalozpěvy, zatímco jsou zatýkáni federální policií. Tato fakta naznačují, že mezi demonstranty byli také brazilští evangelikálové.
Na jednom z videi jsou zaznamenána tato slova: „Brazílie patří Pánu Ježíši. Kongres je naše církev. Kongres je církev Božího lidu. Pokud jste křesťané, přijďte do Kongresu. Kongres je náš, až do vojenského zásahu.“
Autor článku píše, že semínko extremismu, které v neděli dosáhlo vrcholu, zasely a částečně pěstovaly evangelikální církve, které v posledních volbách podporovaly Bolsonara. Svým jednáním jen zesilovali polarizaci ve společnosti a šířili nenávistné projevy.
Někteří evangelikální pastoři svým vystupováním ve prospěch Bolsonara překřtili hrubého, násilnického a chamtivého politika na „Božího muže“.
SOUVISEJÍCÍ – Le Monde: Evangelikálové v Brazílii vedou duchovní tažení proti levicovému Lulovi
Zatímco mnozí pastoři veřejně vyzývají církev k obraně rodinných hodnot, sami bojují s nenávistí, záští, násilím, rozdělením a pýchou vůči politickým oponentům, čímž se v jejich životech projevují skutky těla, které podle Pavla brání vstupu do Božího království (Gal 5,19-21).
V posledních letech měly evangelikální církve poněkud volnější vztah k pravdě a příliš často nezodpovědně sdílely konspirační teorie. V minulém roce někteří křesťané tvrdili, že levicové skupiny bojují za legalizaci pedofilie. Od chvíle, kdy Lula v říjnovém druhém kole voleb zvítězil, se křesťané připojili k mnoha svým krajanům a naznačovali, že druhé kolo voleb bylo výsledkem podvodu.
Americký evangelikální magazín píše, že v souvislosti s nedělním útokem průzkum Instituto Atlas z 10. ledna zjistil, že 67,9 % evangelikálů v Brazílii věří, že Lula ve skutečnosti volby nevyhrál, 64,4 % se domnívá, že útok byl oprávněný, a 73,8 % si myslí, že za něj Bolsonaro není zodpovědný.
Bolsonaristé si po volbách před kasárnami po celé zemi rozložili tábory, skandovali protivládní hesla a žádali armádu, aby zasáhla a Lulu odstavila od moci. Před několika dny, když policie v Belo Horizonte rozháněla demonstranty, se jeden muž modlil k Bohu špatnou hebrejštinou: „Jaú, Jaú, prosím, nedovol to, Jaú.“ Všichni se modlili k Bohu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 16. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jairo Bolsonaro