Kábul – Vláda Tálibánu v Afghánistánu dnes nařídila všem afghánským i zahraničním nevládním organizacím působícím v zemi, aby zakázaly svým ženským zaměstnankyním chodit do práce. Informovaly o tom agentury. Ministr hospodářství Muhammad Haníf k zákazu uvedl, že jeho resort obdržel „závažné stížnosti“ upozorňující na ženy, které pracují v nevládních organizacích a nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Podle představitele OSN je zákaz jasným porušením humanitárních zásad. Nařízení odsoudily i Spojené státy a EU. První mezinárodní organizace ohlásila pozastavení svých aktivit v zemi.
Ženám má být podle ministrova nařízení znemožněno pracovat až do odvolání. Jde o další omezení práv žen v zemi, kde loni v srpnu uchvátilo moc radikální islámské hnutí Tálibán.
SOUVISEJÍCÍ – Tálibán zakázal holičům v Hílmandu stříhat vousy, odporuje to islámu
Zástupce zvláštního zmocněnce OSN pro humanitární záležitosti Ramiz Alakbarov označil zákaz za „jasné porušení humanitárních zásad“. Podle něj je také „nešťastné“ načasování vydání zákazu. „V zimě lidé více potřebují pomoc a zimy v Afghánistánu jsou velmi drsné,“ řekl agentuře Reuters Alakbarov. Zákaz zkomplikuje poskytování humanitární pomoci, protože ženy mohly podle místních zvyklostí jednodušeji jednat se ženami, které pomoc potřebují. Alakbarov uvedl, že v neděli bude jednat s nevládními organizacemi a pak osloví vládu Tálibánu.
„Evropská unie důrazně odsuzuje rozhodnutí Tálibánu zakázat ženám práci v domácích i mezinárodních nevládních organizací,“ uvedla mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle ní EU nyní vyhodnocuje situaci a dopad na pomoc, kterou poskytuje afghánskému obyvatelstvu. Hluboce znepokojen je zákazem americký ministr zahraničí Antony Blinken. „Toto rozhodnutí může být zničující pro lidi v Afghánistánu,“ napsal na twitteru Blinken.
Norský chargé d’affaires Paul Klouman Bekken uvedl, že zákaz „musí být okamžitě odvolán“. Podle něj rozhodnutí dále zhorší humanitární krizi, kterou Afghánistán zažívá. Norsko financuje nevládní organizace aktivní v zemi a hostilo rozhovory mezi hnutím Tálibán a představiteli afghánské občanské společnosti.
Organizacím, které by zákaz neuplatnily, podle agentury AP hrozí, že přijdou o vládní povolení působit v zemi. Podle agentury Reuters se nařízení netýká organizací OSN. Ty však často na humanitárních projektech spolupracují s nevládními skupinami.
„Od neděle pozastavujeme všechny naše aktivity,“ řekl agentuře AFP nejmenovaný představitel jedné významné nevládní organizace, která působí v několika afghánských regionech. Podle něj se šéfové organizací v dohledné době sejdou, aby koordinovali postup vůči novému nařízení. Oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid, uvedla agentura Reuters.
Bezpečnostní složky Tálibánu dnes kromě toho násilně rozehnaly další demonstraci proti zákazu studia žen na vysokých školách. Proti asi dvěma desítkám účastnic dnešního protestu ve městě Herát na západě Afghánistánu složky podle očitých svědků použily vodní děla. Podle videozáznamu, který obdržela AP, se ženy zpočátku snažily před děly skrýt v bočních ulicích, poté se ale vrátily k demonstrování. Volaly přitom rozzlobeně: „Hanba!“
Protest, který agentura AFP označuje za vzácný, se odehrál dnes i v Kandaháru, který patří k baštám hnutí Tálibán. Zhruba 400 studentů bojkotovalo zkoušky a vyšli protestovat do ulic proti zákazu studia pro ženy. Tálibán demonstraci rozehnal střelbou do vzduchu, uvedl nejmenovaný zdroj agentuře AFP.
Zákaz univerzitního vzdělávání pro ženy Tálibán vydal v úterý. Studium islamistické hnutí ženám zakázalo s okamžitou platností.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 24. prosince 2022 Foto: Pixabay – ilustrační