Vyškov – Vyškov v bývalé synagoze pokračuje s obnovou původní dekorativní výmalby, hotová je první ze stěn. Práce by měly skončit v roce 2024, záležet ale bude na dostupnosti peněz. Radnice o tom informovala na svém webu.
Synagoga byla výjimečná tím, že je přímo na náměstí. Židovské modlitebny bývaly stavěné v ústraní nebo alespoň v bočních ulicích, na náměstích zřídka. V roce 2019 ji ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Objekt byl postavený v roce 1885 v maurském stylu s bohatě členěnou fasádou. Autor je neznámý.
SOUVISEJÍCÍ – Vyškov začal v bývalé synagoze s obnovou původní dekorativní výmalby
Restaurátorské práce začaly loni na podzim. „Loňská první etapa obnášela pouze přípravu povrchu pro restaurování výmalby na jedné ze stěn interiéru. Teprve druhá letošní etapa zahrnuje kromě přípravy povrchu pro obnovu na dalších plochách také již samotné restaurování, a to na stěně směrem k sousednímu objektu. Výsledek vypadá velice hezky, a povyšuje tak bývalou synagogu na důstojnější prostor,“ ocenil místostarosta Josef Kachlík (STAN).
Doplnil, že loňská etapa stála 400.000 korun, z toho 245.000 korun bylo z dotace. Letošní příprava povrchu všech zbývajících ploch, kromě ostění kruhového okna ve východní stěně, a restaurování výmalby na severní stěně, celkově vyšly na 1,4 milionu korun, z dotace šlo 665.000 korun.
Restaurátorským pracím předcházela oprava krovu, výměna střešní krytiny a klempířských prvků i oprava stropu v interiéru synagogy. Když se připravovala oprava stropu, dalo město udělat průzkum nátěrových a omítkových vrstev, který původní dekorativní výmalby na stěnách interiéru odhalil.
Původnímu účelu synagoga nesloužila dlouho. Už v meziválečném období ji židovská obec prodala městu, které v ní zřídilo muzeum, po druhé světové válce se přizpůsobila potřebám Církve československé husitské. Na počátku devadesátých let město nechalo opravit fasádu, interiér pak v roce 2002.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 9. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons