Praha – Pražské arcibiskupství neplánuje, že by Praze jako případnému zájemci o koupi Jindřišské věže připravilo zvláštní podmínky. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík dnes ČTK řekl, že církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. Středověká věž je podle něj dnes místem pro turisty, není sakrálním objektem a koupit si ji může kdokoli. Věž prodává arcibiskupství za 75 milionů korun, po týdnu od inzerátu eviduje přes deset zájemců. Po schůzce se zástupci Prahy Balík řekl, že arcibiskupství dá městu do konce roku čas připravit nabídku.
„Jestli si ji koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku,“ řekl.
SOUVISEJÍCÍ – Zástupci Prahy a církve se ve středu sejdou kvůli prodeji Jindřišské věže
Věž podle něj vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. „Pro církev by to v tuto chvíli byla chyba, protože i kdybychom sehnali grant, většinu bychom museli dát z vlastního,“ míní vikář. Dlouhodobý nájemce podle něj budovu zhodnotil. Podle textu inzerátu byla v roce 2001 ve věži provedena vestavba vnitřního prostoru, na kterou jsou posazena jednotlivá podlaží.
Zástupci arcibiskupství se dnes sešli s pražským radním pro majetek Janem Chabrem a starostkou Prahy 1 Terezií Radoměřskou (oba TOP 09). Chabr novinářům po setkání řekl, že církev dá městu potřebné informace a čas do konce roku, aby mohlo vypracovat analýzu nutnou pro předložení vlastní nabídky na odkup. „Předpokládám, že do konce roku bychom měli vědět, jestli město bude podávat nabídku, a pokud bude, tak v jaké výši,“ řekl Chabr. Rozhodnutí o samotném odkupu pak bude na zastupitelstvu, případně nové radě města, pokud již bude zvolena.
„Určitě do konce roku počkáme s rozhodnutím, komu Jindřišskou věž prodáme,“ potvrdil Chabrova slova Balík. Dodal však, že medializace v posledních dnech přinesla další nabídky a dá se předpokládat vyšší cena.
To je pro církev dobrá zpráva. „Aby byla církev schopna připravit se na dobu, kdy nebude dostávat peníze na svou činnost od státu, musí nastavit své investiční strategie tak, aby nám od roku 2030 majetek vydělal na hlavní, tedy duchovenskou činnost,“ uvedl vikář. „V roce 2019 jsme v pražské arcidiecézi rozhodli, že se opřeme do nájemního bydlení v Praze. Na tom jsme začali pracovat a teď první domy pro nájemní bydlení přebíráme,“ řekl Balík. Podrobnosti chce arcibiskupství představit na tiskové konferenci 1. prosince.
Podle informací ČTK jde zatím o 63 bytů různých velikostí na pražském Zličíně, arcibiskupství bude v této lokalitě provozovat ještě restauraci a dvě prodejny. Arcibiskupství má nyní nasmlouvaných 300 nových bytů, které by měly být k dispozici do konce roku 2025. Jedná i o nákupu dalších bytových domů, rozjednáno je dnes zhruba 100 bytů. Arcibiskupství chce kupovat zásadně nové a velké bytové komplexy a dlouhodobě by chtělo mít ve vlastnictví tisíc bytů. Dnes uvádí své byty na trh s pomocí realitní kanceláře Lexxus, do budoucna buduje vlastní firmu.
„Kromě toho máme spoustu majetku, který je přítěží. Je nevýdělečný, jeho opravy a údržba stojí obrovské finance, děláme tedy konsolidaci církevního majetku. Majetek, který je pro nás špatně využitelný, se snažíme transparentně prodat,“ uvedl Balík. Je to majetek, který církev držela před restitucemi, i ten, který jí byl v rámci majetkového vyrovnání se státem vrácen. „Většinu budov, které jsme dostali v restitucích i před nimi po roce 1990, byla v dezolátním stavu,“ připomíná.
„Zapojujeme do toho různé realitní kanceláře a majetek se snažíme zhodnotit tak, abychom peníze, které nám to vynese, vložili právě třeba do nájemního bydlení. Jindřišská věž zapadá do tohoto scénáře,“ vysvětlil. Památka je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jindřišská věž