Nur-Sultan – Náboženství nesmí nikdy ospravedlňovat válku a Bůh se nesmí stát rukojmím lidské touhy po moci. Na úvod světového setkání náboženských vůdců v Kazachstánu to dnes uvedl papež František. Podle agentury Reuters se tak vyjádřil ve zjevné narážce na ruského patriarchu Kirilla, který opakovaně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu. Kirill účast na shromáždění minulý měsíc bez vysvětlení zrušil.
Papež František přiletěl do Kazachstánu v úterý a dnes přednesl projev na mezináboženském setkání, kterého se účastní zástupci muslimů, křesťanů, židů, buddhistů, šintoistů a dalších náboženských skupin z 50 zemí. Delegaci vyslala i ruská pravoslavná církev, patriarcha Kirill v ní ale není.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František přiletěl na návštěvu Kazachstánu
„Bůh je mír. Vždy nás vede cestou míru, nikoli války,“ prohlásil papež. „Snažme se proto ještě víc zdůrazňovat potřebu řešení konfliktů ne prostřednictvím moci, zbraní a hrozeb, ale prostřednictvím schůzek, dialogu a trpělivého vyjednávání,“ dodal papež, který ruskou vojenskou kampaň na Ukrajině již v minulosti rezolutně odsoudil.
Podle dnešního papežova vyjádření je pro mírové soužití v jakékoli společnosti nutná náboženská svoboda a žádné náboženské vyznání nemá právo nutit ostatní ke konverzi. „Je načase si uvědomit, že fundamentalismus poskvrňuje a ničí každou víru,“ podotkl papež.
Nenávist a terorismus nevymizí, dokud ze světa nezmizí nespravedlnost a bída, prohlásil dále František. „Dokud bude pokračovat nerovnost a nespravedlnost, budou se dál šířit viry horší než koronavirus, viry nenávisti, násilí a terorismu,“ řekl.
Kazachstán, největší středoasijská země bohatá na přírodní zdroje, má necelých 19 milionů obyvatel, z nichž 70 procent tvoří sunnitští muslimové a 26 procent křesťané. Ke katolictví se hlásí méně než procento obyvatelstva. Papež dnes po poledni odslouží pro místní malou katolickou komunitu mši, píše agentura Reuters.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 14. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František