Dobruška – V Husově sboru Církve československé husitské v Dobrušce na Rychnovsku dnes odhalili nový oltářní obraz od Luďka Rathouského z výtvarné skupiny Rafani. V současnosti jde v ČR o výjimečný počin, protože tvorba oltářních obrazů je v republice ojedinělá, řekla ČTK farářka Erika Oubrechtová. Oltářní obraz nazvaný Zrcadlení má rozměry tři metry na 2,5 metru a je v kněžišti modernistické budovy ze 30. let minulého století. Dnešní vernisáž byla spojená i s koncertem experimentální varhanní hudby Tomáše Hrubiše.
„Oltářní obrazy se u nás moc často nevytvářejí a tím, že tento je ještě k tomu od žijícího nonkonformního a zároveň uznávaného umělce, se stává opravdu výjimečným,“ řekla ČTK Oubrechtová.
Podle Rathouského obraz vznikl technikou, která má původ ve středověku, vychází z gotické malby, kde se používal plátkový kov. Rathouský nanesl na plátno akrylovou vrstvu, na ní vrstvu speciálního lepidla a nakonec plátkový kov, v tomto případě hliník. „Je to forma akryl na plátně, který je kombinovaný s plátkovým kovem,“ řekl ČTK Rathouský, který působí na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně (FAVU VUT).
Tematicky vycházel z křesťanské symboliky, divák může v obraze rozpoznat kříž, kruh a pod ním motiv kalichu. Obraz je ústředním prvkem interiéru modernistické stavby. „Pan Rathouský byl účasten naší liturgii, je to obraz, který je primárně určen na kněžiště,“ řekla ČTK Oubrechtová.
Husův sbor pořádá veřejnou sbírku, ze které financuje obraz. Číslo bankovního účtu, kam mohou lidé posílat peníze, je 2001001661/2010. Zájemci si mohou také zakoupit originální grafiku tematicky vycházející z oltářního obrazu, čímž projekt Zrcadlení pro Dobrušku podpoří. Více o projektu je na webu.
„Autor obrazu Luděk Rathouský se zřekl honoráře ve prospěch neziskové organizace Člověk v tísni. Takže peníze, které vybereme, pomohou dvakrát. Nejprve nám k zaplacení obrazu a poté, po odečtení nákladů na realizaci obrazu, i jako humanitární pomoc,“ řekla ČTK Oubrechtová.
Koncert experimentální varhanní hudby Tomáše Hrubiše se dnes konal nejen při příležitosti odhalení oltářního obrazu, ale také při příležitosti vydání jeho nového LP Prismatic a nultého ročníku festivalu experimentální varhanní hudby Drone fest. Plnohodnotný první ročník festivalu Drone fest organizátoři připravují na příští rok.
Umělecká skupina Rafani vznikla v roce 2000 v Praze mezi studenty Akademie výtvarných umění, nyní jde hlavně o výtvarníky, pedagogy nebo kurátory, jejich skupinová činnost má politický a společenský přesah, mnohdy vyznívá jako provokace. Zviditelnily je jejich projekty, jakými bylo například přetření Lennonovy zdi na Kampě nebo utopení obrazu z Národní galerie v Orlické přehradě. Před lety se vymezili vůči konceptuálnímu umění.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. září 2022 Foto: Google Maps – Husův sbor v Dobrušce