Vatikán – Téměř dvě stovky kardinálů z celého světa se sjely do Vatikánu, kde budou dnes a v úterý diskutovat zejména o reformě katolické církve. Tuto takzvanou mimořádnou konzistoř svolal papež po sedmi letech a podle serveru Vatican News jde pravděpodobně o největší setkání papeže Františka s kardinálským kolegiem.
Za devět a půl roku pontifikátu současné hlavy katolické církve se takové setkání nikdy nekonalo, uvedl server Vatican News. Hlavním tématem tohoto jednání za zavřenými dveřmi, které v úterý večer ukončí mše v bazilice Svatého Petra, je nová konstituce Praedicate Evangelium o reformě Římské kurie. Dokument, který se připravoval od roku 2014 a v platnost vstoupil letos 5. června, mění organizaci ústředního aparátu katolické církve a nahrazuje předchozí konstituci o Římské kurii Pastor bonus z roku 1988.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František jmenoval 20 nových kardinálů, dále klesá váha Evropy
Dalším z možných témat tohoto uzavřeného setkání by mohl podle některých zdrojů být status emeritního papeže či pravidla konkláve, jež po smrti či rezignaci papeže volí novou hlavu katolické církve. Objevily se i spekulace o tom, že papež František by na této mimořádné konzistoři mohl ohlásit svou abdikaci. Papež totiž letos naznačil, že by kvůli zdravotním problémům mohl uvažovat o odstoupení z čela katolické církve. Tyto spekulace podnítila i jeho nedělní návštěva města Aquila, kde se papež modlil u hrobu jednoho ze svých předchůdců, papeže Celestýna V., který v roce 1294 abdikoval.
Mimořádné konzistoře se neúčastní několik kardinálů například kvůli zdravotním problémům. Z jiného důvodu nedorazil hongkongský kardinál Joseph Zen, který je hlasitým kritikem sílící autoritářské čínské vlády a jehož příští měsíc čeká proces kvůli podpoře prodemokratických aktivistů v Hongkongu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán