Praha – Extrémně žádanou sociální službou s významně rostoucí poptávku je podle neziskové organizace řádu Maltézských rytířů, která v Česku pomáhá 20 let, osobní asistence. Maltézská pomoc proto bude v této oblasti navyšovat kapacity v celé republice. Jen v Praze plánuje navýšit příští rok osobní asistenci o 20 procent na 60.000 hodin, sdělil ČTK Jiří Juda, ředitel Maltézské pomoci.
Nezisková organizace zřízená Českým velkopřevorstvím Suverénního řádu maltézských rytířů za 20 let své existence rozšířila působnost do 13 center po celé ČR. Dnes patří mezi největší poskytovatele osobní asistence pro seniory v Česku, nabízí pomoc i rodinám, znevýhodněným dětem či lidem postiženým živelními katastrofami. Za 20 let její služby využilo více než 10.000 lidí.
„Maltézská pomoc vznikla těsně před ničivými povodněmi v roce 2002, na které velmi rychle reagovala a poskytla jejich obětem materiální podporu a pomoc při odklízení následků,“ připomněl Juda. Až do roku 2009 byla hlavní činností dobrovolnická pomoc, jež se zapojovala nejen při humanitárních katastrofách, ale také se sociální aktivizací seniorů a dětí, doprovázením vozíčkářů a zajišťováním zdravotního dozoru na kulturních a církevních akcích.
SOUVISEJÍCÍ – Papež vyzdvihl vrásky, jsou symbolem zkušenosti a zralosti, řekl
Od svého založení vybudovala organizace pobočky v Praze, Brně a dalších 11 městech v Čechách i na Moravě a rozšířila se o více než 200 zaměstnanců. Nadále je pro ni podpora dobrovolníků nepostradatelná, dnes jich má k dispozici asi 500.
Hlavním pilířem činnosti Maltézské pomoci je dnes poskytování sociální služby osobní asistence. „Díky pomoci našich asistentů a asistentek seniorům a tělesně postiženým, mohou klienti zůstat v domácím prostředí a nejsou nuceni odejít do domovů pro seniory či jiných ústavů,“ popsala vedoucí služby osobní asistence v Praze Jiřina Horáková. Klienti hradí malou část nákladů, větší část získává organizace z dotací a darů. V roce 2021 poskytla Maltézská pomoc nejvíce hodin osobní asistence ve své historii, téměř 120.000 hodin pro 525 klientů.
V čele obecně prospěšné společnosti Maltézská pomoc letos Judu po 13 letech vystřídá Andreas Weiser, který je členem rady zapsaného spolku Sdružení Neratov, poskytujícího pomoc všem potřebným bez ohledu na jejich stav.
Poskytovatelé sociálních služeb získávají dotace od státu, který tak kompenzuje péči, jíž sám neposkytuje. Peníze stát práce posílá krajům, které je rozdělují poskytovatelům služeb. Minulý rok do dotací podle důvodové zprávy k nedávné novele vyhlášky o cenách péče putovalo 22,15 miliardy korun. Letos to mělo být 20,4 miliardy. Výpadek měly podle plánů resortu dorovnat vyšší úhrady od klientů a také zvýšení příspěvků na péči lidem ve vážném stavu, kteří žijí v domovech.
Vedení krajů před několika měsíci upozorňovala na to, že nedostatek peněz bude hlavně na péči a pomoc v terénu. Situaci zhoršil výrazný růst cen. V červenci se lídři koaličních stran dohodli na tom, že poskytovatelé sociálních služeb si dodatečně rozdělí 3,2 miliardy korun.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. srpna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační