Ascol už dlouho tvrdí, že baptistické sbory jsou plné lidí, kteří věří, že jsou křesťané, ale ve skutečnosti jimi nejsou – toto přesvědčení se v něm zformovalo, když vyrůstal s násilnickým otcem, který byl zároveň diakonem.
Když Tom Ascol poprvé pocítil povolání stát se pastorem, myslel si, že si z něj Bůh dělá legraci. Vyrůstal v problémové rodině v domě patřícím texaskému sboru, kde byl jeho otec diakonem a učitelem v nedělní škole. Když rodina nebyla schopna platit nájem, pastor je chtěl vyhodit, dokud nezasáhl další člen církve.
SOUVISEJÍCÍ – Největší americká protestantská denominace má výroční kongres. Bude volit prezidenta i další směřování
Tato zkušenost v něm zanechala hořkost vůči pastorům. Jeho pohled na církev komplikoval fakt, že jeho otec vedl dvojí život: jeden jako uznávaný církevní vedoucí a druhý jako „opilec, sukničkář a násilník,“ řekl Ascol v nedávném rozhovoru pro Baptist Press.
„Jsme baptisté a víte, můj otec neměl co dělat v církvi, natož aby byl diakonem a učitelem v nedělní škole,“ řekl. „To vyvolávalo spoustu úzkosti. Nejen ve mně, ale i v celé komunitě.“
Jakmile Ascol přijal své vlastní povolání, rozhodl se, že nechce být obyčejným pastorem. Místo toho chtěl dělat věci podle zásad, jak o nich učí Bible.
Tento přístup ke službě tomuto pastorovi baptistického sboru Grace v Cape Coral na Floridě a hlavnímu kandidátovi na prezidenta Jižních baptistů vydržel až dodnes.
Podle Religion News Service téma jeho kandidatury lze shrnout do dvou slov: „Máme knihu.“
Ascolovo zaměření na Bibli však vedlo k tomu, že se v posledních letech stal hlasitým kritikem denominace. Liberalismus, kritická rasová teorie a ženy kazatelky podle něj odvádějí denominaci od Písma.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Ascol již dlouho tvrdí, že jižní baptisté příliš ochotně přijímají pragmatické myšlenky, jak přilákat lidi do církve, a příliš se přizpůsobují okolní kultuře.
V nedávné eseji pro floridskou neziskovou organizaci Founders Ministries, kterou Ascol vede, tvrdil, že se jižní baptisté „stydí za učení Písma“. „Bratři a sestry, takhle by to být nemělo,“ napsal podle RNS ve své eseji Founders Ministries. „Boží slovo je ostřejší než jakýkoli dvousečný meč a nevrátí se prázdné. Pokud si však nasadíme náhubek z nemístné touhy uklidnit okolní společnost, jak můžeme očekávat, že Písmo bude mít takový účinek?“
Velká část Ascolovy podpory podle Religion News Service pochází od tzv. pirátů SBC, což je koalice skupin spojených s denominaci, které tvrdí, že se církev odklonila od Bible směrem k liberalismu.
Zatímco denominace uvádí, že má 13,7 milionu členů, skutečná účast na bohoslužbách – osobně i online – se v roce 2021 blížila k 5 milionům. Ascol vidí v tomto rozdílu znamení, že jižní baptisté již nepraktikují „obnovené členství v církvi“ – myšlenku, že pouze praví věřící, kteří se znovu narodili, byli pokřtěni a jsou aktivní ve sboru by měli být označeni za členy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 16. června 2022 Foto: Founders Ministries – Tom Ascol