Ostrava – Chanukový svícen, který roku 1939 přežil požár Hlavní ostravské synagogy v tehdejší Hviezdoslavově ulici, se v pondělí vrátil do Ostravy. Ředitelce Ostravského muzea jej prostřednictvím přátel předal britský spisovatel David Lawson, který je vykonavatelem závěti předloni zesnulé Lilly Reiserové. Právě její otec svícen v troskách vypálené stavby našel a zachránil. Svícen byl desetiletí v Izraeli a pak i v USA. ČTK to v pondělí řekla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná. Nyní bude součástí stálé expozice muzea.
Svícen byl majetkem synagogy v Hviezdoslavově, dnes Zeyerově ulici, vysvěcené roku 1879. Hlavní ostravská synagoga stála v letech 1879 až 1939 asi 70 metrů od Masarykova náměstí. V noci z 12. na 13. června 1939 budovu nacisté úmyslně podpálili. Hasiči k požáru přijeli včas, měli však nařízeno chránit před plameny pouze okolní budovy. Synagogu tak oheň zcela zničil, její zbytky byly strženy a v létě roku 1940 rozebrány.
SOUVISEJÍCÍ – Ostravské muzeum získá chanukový svícen z vypálené ostravské synagogy
„Ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Reiserovi se z trosek synagogy podařilo zachránit právě svícen. Jde o svícen, který je postupně rozsvěcován v průběhu chanuky, tedy osmidenního židovského svátku světla. Ten připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu,“ uvedla mluvčí.
Za druhé světové války se čtyřčlenná rodina Isidora Reisera stala terčem nacistické perzekuce. Její členové byli vězněni nejprve v Nisku nad Sanem, později v Terezíně, Bergen-Belsenu, Flossenburgu i Osvětimi. Všem se podařilo útrapy přežít. Chanukový svícen zatím ukrývali jejich přátelé. Na konci války byl dopraven do Izraele, odkud jej Reiserova dcera Emilie (1924–2020), známá jako Lilly, odvezla po smrti svého bratra Lea v roce 2008 do Spojených států. Ve své závěti pak Emilie obsáhla přání, aby se svícen vrátil tam, kde sloužil. Do Ostravy.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
„Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Příběh mu podle něj dodává ještě další význam. „Svícen se pro nás stává symbolickou připomínkou hrůz holokaustu a varováním, aby se již nikdy více neopakovaly. Zároveň je znamením naděje a dějinným vzkazem, že zlo nikdy nezvítězí, že i z trosek lze zachránit klenot,“ řekl.
Vykonavatelem přání paní Lilly Reiserové je britský spisovatel David Lawson, spoluautor knihy Ostrava a její Židé (Ostrava and its Jews) pojednávající právě o příběhu ostravské židovské komunity. Druhou autorkou je Libuše Salomonovičová. Právě její rodinu spisovatel, který se nemohl předání účastnit, pověřil, aby svícen do Ostravy dopravila.
„Máme radost, že svícen ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách,“ uvedla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. Podle ní byl předmět němým svědkem tolika pohnutých časů. „Musím totiž v této souvislosti připomenout, že synagoga v někdejší Hviezdoslavově ulici nebyla jedinou. Do poloviny června 1939 nacisté vypálili všechny synagogy v Ostravě. Můžeme tedy říci, že svícen, který přebíráme, prošel doslova ohněm holokaustu,“ uvedla.
Na zmizelou synagogu upomínala pamětní deska na zdi sousedního domu, odhalená v roce 1992. Od roku 2017 ji připomíná Památník obětem holokaustu z dílny Evy Jančekové z Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační