Americký evangelikální pastor Timothy Keller se na svém facebookovem profilu zamýšlel nad otázkou, proč se rozhodl nevybudovat ze sboru Redeemer megasbor. V krátkém textu přináší několik myšlenek k filozofii fungování jednoho z nejvlivnějších evangelikálních sborů v současné době.
Pár poznámek na téma, proč jsme rozdělili Redeemer do tří (nyní pěti) sborů, místo abychom vybudovali megasbor, který by vedl jeden pastor.
Za prvé je to proto, že megasbory mají určité nedostatky. Obecně jsou pro svou velikost místem, kde jen stěží dochází k duchovní formaci a pastorační péči. V naší současné kultuře je to velmi vážný problém, protože křesťany více formují sociální sítě než místní křesťanská komunita. Potřebujeme efektivní společenství a velikost našich sborů tuto potřebu zohledňuje.
SOUVISEJÍCÍ – Keller: Má víra byla v mentální rovině. Rakovina mi pomohla uvědomit, že potřebuji hlubší zkušenost s Bohem
Za druhé je to proto, že se megasbory rostou pod vedením zakladatele a příchodem nástupce nastává problém. Tato osoba je vždy přehnaně a někdy necitlivě ve všech směrech srovnávána se zakladatelem. Pro ně a hnutí se to stává tak velkou výzvou, že to prostě nezvládnou.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Za třetí je to proto, že megasbory – pod vedením zakladatele mají tendenci rychle růst, obvykle příliš závisí na darech a osobnosti tohoto zakladatele, takže čím dříve ta závislost přestane, tím lépe.
Za čtvrté je to proto, že zakladatel často vidí sbor jako svůj osobní majetek – a rozšíření své osobnosti, často nechtějí nikdy odejít, ani nevědí, kdy je ten správný čas. Obecné pravidlo v této věci je, že je lepší rezignovat dříve než později.
SOUVISEJÍCÍ – Timothy Keller / Co se křesťané na Západě mohou naučit od pronásledované církve v Číně
Za páté je to proto, že tímto způsobem jsem byl schopen předat sbor Redeemer rozmanitější skupině lídrů – místo jednoho bílého Američana nyní Redeemer vedou pastoři původem z Číny, Koreje, Velké Británie a Libanonu. Všichni, i když jsou pevně sjednoceni v reformované teologii, přinášejí své odlišné kulturní perspektivy, zkušenosti a moudrost, které obohacují.
Za šesté je to proto, že menší kongregace musí využívat větší procento darů a talentů laických členů. Uplatňuje se tady taky menší závislost na personálu a znamená to taky menší počet přihlížejících lidí, kteří chodí pouze pozorovat a prakticky se neúčastní chodu sboru.
Za sedmé proto, že jsme nechtěli vytvořit jen jeden megasbor. Naše hlavní vize byla zaměřena na „pomoci vybudovat skvělé místo pro všechny lidi prostřednictvím hnutí evangelia“. Hnutí evangelia jsou poháněna sbory schopnými multiplikace a různě obdarovanými vůdci.
Za osmé je to proto, že megasbory mají tendenci přitahovat lidi z velkých vzdáleností, kteří pak nejsou geograficky dostatečně blízko, aby se mohli účastnit budování komunity, učednictví a služby v sousedství církve. Je pro ně těžší se v místní lokalitě soustředit na něco jiného. Města a regiony mohou těžit z jedinečných zdrojů, které megasbory nabízejí (např. poradenská centra, semináře). Obecně ale platí, že tato oblast – a křesťané – budou těžit více z 10 kostelů se 400 členy rozesetými po celém městě, spíše než z jednoho sboru se 4000 členy uprostřed města.
Toto je náš cíl. Nyní, když stále máme zdroje megasboru, díky své velikosti a modelu, mohou naše sbory být nápomocnější k potřebám účastníků bohoslužeb a okolí.
Pastor Timothy Keller založil v roce 1989 s malou skupinou lidí v centru New Yorku sbor Redeemer Presbyterian Church. Dnes patří mezi nejvitálnější americké kongregace, který díky své misijní aktivitě založil sbory v dalších velkoměstech světa. Timothy Keller je také spoluzakladatelem projektu The Gospel Coalition, který vznikl, aby pomáhal věřícím budovat svou víru na biblických základech Božího slova.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. dubna 2022 Foto: Redeemer – Timothy Keller