Synod Evangelické církve v Německu (Evangelische Kirche in Deutschland – EKD) zvolil začátkem listopadu novou Radu EKD na období do roku 2027, její předsedkyní je Annette Kurschus.
„Jsme rádi, že do Rady bylo zvoleno 14 angažovaných lidí,“ prohlásila prezidentka Anna-Nicole Heinrich. „Zvolení si s sebou přinášejí různé životní zkušenosti a dovednosti, které při práci v radě využijí.“ Velký respekt má i k nezvoleným. „Svým nasazením a svými impulsy budete i nadále v mnoha ohledech obohacovat naši církev.“
SOUVISEJÍCÍ – Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy
Do řídicího orgánu bylo v devíti kolech zvoleno sedm žen a sedm mužů. Předsedkyně synodu EKD Anna-Nicole Heinrich je 15. členkou, čímž ženy v Radě EKD získávají většinu. Tato 25letá studentka filosofie a digitálních humanitních věd, byla v květnu tohoto roku zvolena nejmladší předsedkyní synodu Evangelické církve v Německu. Jde o vůbec nejvyšší funkci, kterou může laik v EKD zastávat. Pochází z nevěřící rodiny a původně na synodu reprezentovala Evangelickou luterskou církev v Bavorsku jako zástupkyně mládeže.
Předsedkyní Rady je od středy 10.11. Annette Kurschus. 58letá teoložka projevila velký respekt ke svému úkolu. „Je mnoho nejistot, i v naší církvi, ale jsem optimistická,“ řekla. Nová předsedkyně Rady poděkovala svému předchůdci Heinrichu Bedford-Strohmovi, který „vytyčil pevnou cestu, na které můžeme stavět“. Bedford-Strohm je v Německu známý především svým nasazením pro uprchlíky v oblasti Středozemního moře.
„Vaše volba je pro mě pověření a zároveň pobídka,“ řekla Annette Kurschus poslancům synodu. V prvním krátkém projevu po hlasování označila za ústřední téma svého funkčního období v následujících letech ochranu klimatu a přírody. Boží stvoření je „ohroženější než kdy jindy“. Zároveň vyjádřila odhodlání zvládnout skandály způsobené sexuálním zneužíváním v církvi.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Předsedkyně Rady EKD je nejvyšší představitelkou evangelické církve. Zastupuje zájmy asi 20,2 milionů evangelických křesťanů. Annette Kurschus je druhou ženou v předsednictví Rady po Margot Käßmann, která rezignovala v roce 2010 po pouhých několika měsících ve funkci kvůli řízení pod vlivem alkoholu. Od roku 2012 je nejvyšší představitelkou Vestfálské evangelické církve a od roku 2015 je zástupkyní předsedy Rady. Vyrůstala na evangelické faře a od roku 1983 studovala evangelickou teologii v Bonnu, Marburgu, Münsteru a Wuppertalu.
Proslavila se díky vzpomínkové bohoslužbě v kolínské katedrále za přeživší havárie Germanwings v roce 2015 ve Francii. Při letecké katastrofě tehdy zemřelo 150 lidí, včetně 16 studentů a učitelů ze školy v Haltern am See. A. Kurschus ve svém kázání zapůsobila jako velice vnímavá a citlivá pastýřka. Teoložka se vždy profilovala i politicky a vymezuje se proti duchovním sympatizujícím s AfD, pro něž nevidí místo ve své církvi. Annette Kurschus blahopřáli i zástupci katolické církve. „Jsem přesvědčen, že budeme pokračovat v ekumenické cestě, kterou církve v Německu nastoupily dobrým a angažovaným způsobem,“ uvedl v dopise pro Annette Kurschus předseda Německé biskupské konference, limburský biskup Georg Bätzing.
S využitím zahraničních zdrojů připravila Daniela Hamrová; foto: EKD.de
Zdroj: e-cirkev.cz Datum: 22. listopadu 2021
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.