Europoslanec Branislav Škripek považuje odchod Velké Británie za nejsmutnější etapu v dějinách existence Evropské unie. „Opouští nás po 44 letech členství silná země a velmoc, která vždy bojovala za střízlivý rozum a realismus ve spolupráci evropských států a v evropské integrace. Respektuji rozhodnutí a vůli občanů Velké Británie, ale je mi velmi líto, že to takhle dopadlo, „konstatuje Škripek.
A dále připomíná, že pro EU je Británie významným obchodním partnerem a přispěvatelem do rozpočtu. Až 53% exportovaného zboží a služeb ze zemí EU směřovalo do Velké Británie. V roce 2015 přispěla Velká Británie do rozpočtu EU částkou ve výši 8,5 miliardy eur. Jako vojenská velmoc Velká Británie přispívá k zajištění evropské bezpečnosti a stability. Odchod tak důležité země je podle Škripka jasným důkazem, že unie se nachází ve vážné krizi.
„Pevně věřím, že jednání o“ rozchodu „budou pragmatické, věcné a podaří se je stihnout ukončit v dvouleté lhůtě, jak to předpokládá Lisabonská smlouva,“ řekl B. Škripek. Poslanec Evropského parlamentu je v této souvislosti pohoršen přístupem Evropské komise: „předseda komise Jean-Claude Juncker neustále vyhrožuje a požaduje od Velké Británie zaplatit téměř 60 miliard eur za brexit, je nepřijatelné, aby tímto způsobem vymáhal od suverénní země politickou pokutu za svobodné rozhodnutí občanů.“
Finanční vyrovnání je podle europoslance přirozenou součástí „rozvodu“, ale takovým tónem a přístupem „kdo není s námi, je proti nám“ nic nedosáhneme, kromě budoucích špatných vztahů. „Právě opak je v našem zájmu, velkorysost a diplomacie jsou proto jednoznačně na místě,“ dodal europoslanec.
Připomněl také příklad klidného rozdělení Československa na dva samostatné a suverénní státy, které dnes proto mají nejlepší vztahy ve své historii. „Máme tuto zkušenost a víme velmi dobře, že mírový a klidný dialog znamená úspěšný proces dělení států či vzájemného uspořádání vztahů a poučení z tohoto příběhu by si měli všimnout i představitelé EU,“ na závěr upřesnil Branislav Škripek.
Autor: Tisková zpráva