Vatikán. Papež František včera večer přijal v Královském sále Apoštolského paláce sedmadvacet představitelů členských států Evropské unie, včetně předsedy české vlády Bohuslava Sobotky, spolu se zástupci evropských institucí (předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker). Audience se konala v předvečer neformálního setkání evropských politiků, kteří si v sobotu v hlavním italském městě připomenou 60. výročí podpisu Římských dohod. Smlouvy zakládající Evropské hospodářské společenství a Evropské společenství pro atomovou energii v roce 1957 podepsala šestice států (Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko a Německo).
Úvodního pozdravu se zhostili ministerský předseda Italské republiky Paolo Gentiloni a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Z obsáhlé promluvy papeže Františka přinášíme její závěrečnou část:
”Šedesát let je z hlediska obecného trvání životní perspektivy dobou plné zralosti. Je to osudový věk, kdy jsme opět voláni k sebezpytování. Také Evropská unie je dnes povolána zpytovat sama sebe, léčit indispozice, které s léty nevyhnutelně přicházejí, a nalézat nové cesty, kterými se bude ubírat. Avšak na rozdíl od šedesátiletého člověka Evropská unie před sebou nemá nevyhnutelné stáří, nýbrž možnost nového mládí.
Její úspěch bude záviset na vůli pracovat znovu společně a sázet na budoucnost. Vy jakožto představitelé máte rozpoznat cestu „nového evropského humanismu“ (Papež František, Promluva u příležitosti udělení ceny Karla Velikého, 6. května 2016) tvořeného ideály i konkrétností. To znamená nemít strach přijmout účinná řešení, schopná odpovědět na reálné problémy lidí a odolat zkoušce času.
Za sebe nemohu než ujistit vás o blízkosti Svatého stolce a celé církve v Evropě, k jejímuž vytváření vždy přispívala a bude přispívat, a bude jí vyprošovat Pánovo požehnání, aby ji chránil a daroval jí mír a pokrok. Proto si beru za svoje slova, která lucemburský premiér Joseph Bech pronesl na římském Kapitolu: Ceterum censeo Europam esse aedificandam, ostatně myslím, že Evropa si zaslouží, aby byla budována”.
Zakončil Papež František promluvu k politickým představitelům Evropské unie, jejíž PLNÉ ZNĚNÍ je ZDE.
Audienci ve Vatikánu uzavřela společná fotografie v Sixtinské kapli.
Zdroj: Rádio Vaticana
Foto: European Comission