amako – Katolický duchovní a skupina místních věřících, unesených v pondělí ozbrojenci, byli ve středu propuštěni na svobodu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na představitele církve.
Skupina cestovala z městečka Ségué, obývaném převážně katolíky, na pohřeb jiného duchovního, ale cestou byla unesena. V zemi, která je roky sužována hlubokou bezpečnostní krizí, jsou únosy časté. Odehrávají se zejména v centrální části země, pokládané za ohnisko násilí způsobovaného radikálními islamisty, spory mezi komunitami či zločinci. Ale únos pěti katolíků je v převážně muslimské zemi výjimečný, poznamenala AFP a dodala, že se dosud neví, kdo je unesl a proč. V oblasti, ve které zmizeli, jsou nicméně únosy obvykle připisovány islamistům.
SOUVISEJÍCÍ – Nezapomínejme na sestru Glorii, rukojmí v Mali
Farář Léon Douyon, starosta Thimothé Somboro, jeho zástupce Pascal Somboro a další dva členové katolické komunity Emmanuel Somboro a Boutié Tolofoudié byli propuštěni poté, co s jedním z únosců vstoupil do kontaktu mladý muž ze Ségué, uvedl církevní úředník Cleophas Tienou z regionu Mopti ve středním Mali. „Cítí se dobře, ale útočníci si nechali jejich auto,“ řekl s tím, že unesené vyzvedla sanitka. „Podmínky jejich propuštění nejsou v tuto chvíli známy,“ dodal.
„Víme, že se jich zmocnila ozbrojená teroristická skupinou, která v současné době této oblasti operuje,“ řekl AFP zdroj obeznámený s případem.
„Potvrzuji propuštění pěti lidí unesených v pondělí. Podle našich informací se v pořádku vrátili do Ségué,“ řekl guvernér Mopti Abass Dembélé.
Únosy Malijců nebo cizinců jsou jedním z aspektů násilí, které krvavě postihlo tuto část Sahelu. Motivy bývají různé, včetně vydírání. Francouzského novináře Oliviera Duboise unesli na začátku dubna na severu země džihádisté přidružení k teroristické síti Al-Káida. Kolumbijská františkánská jeptiška Gloria Cecilia Narvaezová, unesená v roce 2017 islamisty, je stále držena v zajetí jako rukojmí. Asi čtyři procenta obyvatel Mali se hlásí ke křesťanství.
Mali prochází politickou krizí se dvěma státními převraty za minulých devět měsíců. V červnu se moci ujal armádní plukovník Assimi Goita.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 26. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační