Yancey apeluje na evangelikály, aby nežili ve strachu, ale ukázali jednotu a lásku

Když se na začátku 90. let přestěhoval do Skalistých hor, autor několika bestsellerů a populární řečník Philip Yancey si dal za cíl vylézt na všech 58 vrcholů nacházejících se ve státě Colorado. Ve věku 71 let se mu to podařilo naplnit. Spolu s manželkou Janet ale dnes vnímají horolezectví více jako formu oddychu a relaxace.

SOUVISEJÍCÍKde je Bůh, když to bolí? Potřeboval jsem více než jen prázdné křesťanské řeči o radosti, tvrdí Yancey

Americký evangelikální spisovatel, kterého Billy Graham označil za svého nejoblíbenějšího autora, ve svých knížkách pojednává o tématu milosti, ale i hříchu a bolesti v životě křesťana. Miliony čtenářů po celém světě byly Yanceym zváni do závažných problémů dnešní doby, které ve svých knihách otevírá a s upřímností hledá odpovědi. 

Portál Religion News Service píše o jeho nové knize, která vychází pod anglickým názvem Wherethe Light Fell, kde se vrací k tématu milosti. V rozhovoru pro RNS vysvětluje, že více než kdy jindy vnímal potřebu svým čtenářům opětovně přinést biblické poselství milosti.

„Všichni jsme vnímali, že nyní nastal ten čas na poselství milosti,“ řekl. „Naše země je rozdělená a církev tomu žel nikterak nepomohla.“

Yancey poznamenal, že vytvořil vlastní výraz zdůrazňující opak milosti – nemilost (ungrace), která je v církvi neustále přítomna, jen má různé podoby. Na vlastní kůži ji zažil ve fundamentalistickém sboru, kde během svého mládí z kazatelny slyšel jen o tom, jak se má chovat a kam všude nemá chodit. 

„Existovala tam všechna ta pravidla – nechoďte do smíšené plovárny, nechoďte na bowling, nechoďte tančit, nechoďte do kina. To byla forma nemilosti, se kterou jsem se setkal v dětství a během svého dospívání,“ vysvětlil americký spisovatel.

Yancey uvedl, že je to důsledek strachu, s nímž křesťané zápasí.  „Neustále se vracím ke slovu strach. V evangelikálním hnutí, kde jsem vyrůstal, to byl určitě strach z pekla. A strach ze světa. A pak strach z volby katolického prezidenta Johna Kennedyho, strach z homosexuálů, strach ze sekulárního humanismu a strach z komunismu.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Evangelikální křesťané žijí v tomto neustálém strachu a je to podle Yanceyho „nějaká fatální chyba našeho hnutí.“

Pokud by měl příležitost promluvit k věřícím z evangelikálního hnutí, tak by jim řekl, aby se opětovně podívali do Evangelia Jana do 13. až 17. kapitoly, kde je vykreslen obraz Krista jako služebníka. „Nejste vůdci, jste služebníci,“ uvedl Yancey na adresu evangelikálních pastorů.  Evangelikální hnutí by měla charakterizovat jednota, láska a služba.

Hlavní hnací silou pro mnohé křesťany, je však mnohdy pocit, že musí očistit okolní společnost od různých hříchů. Yancey však připomíná, že jak Ježíš, tak Pavel žili v Římské říši, která byla morálně mnohem zkaženější, než je ta dnešní, a přesto neříkali nic o jejím očištění. 

„Tak proč jsme tady? Jsme tady, abychom vytvořili druh komunity, která nutí lidi říkat: Ach, to měl Bůh na mysli. Jsme zde, abychom vytvořili průkopnická místa království Božího, jak to také říká N. T. Wright. Jde o to, ukázat světu, o čem je celý lidský experiment.“

Yancey dále apeloval na věřící, aby pamatovali, proč jsou tady. „Milujme lidi, služme jim a ukazujme, proč je Boží cesta lepší. Jsme tady, abychom Bohu přinesli potěšení. Věřím, že to děláme tím, že žijeme tak, jak nás Boží syn naučil žít, když byl na této zemi,“ uzavírá v rozhovoru pro Religion News Service americký evangelikální autor Philip Yancey.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Philip Yancey

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. „Yancey však připomíná, že jak Ježíš, tak Pavel žili v Římské říši, která byla morálně mnohem zkaženější, než je ta dnešní, a přesto neříkali nic o jejím očištění.“

    Další hra se slovy. Je sice pravda, že Ježíš ani Pavel se nevyjadřovali k morální zkaženosti Římské říše, ale k hříchům lidí, kteří v Římské říši žili, se vyjadřovali velice často. Ježíš je chtěl očistit od těchto hříchů a proto přece přišel, kvůli evangeliu. A Pavel hlásal toto Kristovo evangelium ke spasení, odpuštění hříchů – Ř 1,16 a s ním a po něm mnoho dalších.

    Knihu jsem nečetl a v článku p. Yancey nabízí řešení jako: nemít strach z pekla, ze světa, vidět se jako služebníci, ne vedoucí, vytvořit novou komunitu, která bude milovat lidi, sloužit jim a pamatovat, proč je tady. Nejsou to špatné návrhy, ale bez Kristova evangelia – protože nikde ani zmínka o nutnosti vykoupení hříchů kohokoliv vč. této nové komunity Kristem – bude komunita jen dalším z řady prázdných výzev a nezdařených experimentů.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář