Za přítomnosti zástupců různých křesťanských církví byl ve středu v Konstantinově bazilice Svatého hrobu v Jeruzalémě ekumenickým obřadem zpřístupněn zrekonstruovaný Svatý hrob. Na slavnostním otevření se zúčastnili jeruzalémský patriarcha řecké pravoslavné církve Teofilos III., Řecký premiér Alexis Tsipras, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, apoštolský administrátor jeruzalémského latinského patriarchátu.
Patriarcha Teofilos ve svém proslovu označil rekonstrukci Božího hrobu „nejen za dar naší Svaté zemi, ale celému světu.“ Dodal, že ke komplexní rekonstrukci tzv. edikuly – malé svatyně v bazilice – došlo poprvé po více než 200 letech od jejího vybudování v letech 1809-1810. Přesto,že restaurátorské práce Svatého hrobu skončily, chrám čeká ještě druhá fáze prací, informoval Vatikánský rozhlas.
Důvodem je zajištění stability stavby. Restaurátoři však ujišťují, že na velikonoční neděli 16. dubna budou moci v chrámu katolíci i pravoslavní slavit Velikonoce. Zrestaurovaná hrobka, v níž bylo údajně uložené tělo Ježíše Krista po jeho ukřižování, je součástí baziliky Božího hrobu v jeruzalémském Starém městě. Nachází se ve východní části Jeruzaléma.
O chrám pečuje společně šest denominací – římskokatolická církev, řecká pravoslavná církev, arménská apoštolská církev, syrská pravoslavná církev, etiopská pravoslavná církev a koptská církev. Právě spory mezi nimi dlouhou dobu bránily zahájení rekonstrukce. K dohodě je loni přiměl až havarijní stav objektu. Obnovu hrobky za téměř 3,5 milionů eur sponzorovaly uvedené denominace, jordánský král Abdalláh II., Palestinská samospráva a Mica Ertegunová, vdova po Ahmetu Ertegunovi, spoluzakladateli hudebního vydavatelství Atlantic.
Renovační práce provedl 50-členný tým odborníků z Řecka, který se podílel i na obnově Akropole v Aténách či chrámu Hagia Sofia v Istanbulu. Kupole baziliky, která byla léta téměř dočerna začouzená od hořících svící, nabyla svou původní barvu – „barvu naděje“, uvedla šéfka týmu Antonia Moropulová. Upřesnila, že během renovace byly rozebrány prakticky všechny části edikuly včetně sloupů a kopule svatyně. Novinkou je vybudování „okna“, přes které poutníci mohou poprvé v novodobých dějinách vidět kámen staré schránky, kde bylo uloženo Ježíšovo tělo.
Část křesťanů je přesvědčena, že Ježíš byl pohřben v tzv. Zahradním hrobě, který se nachází nedaleko jeruzalémského Starého města. Moropulová však uvedla, že zjištění během rekonstrukčních prací na edikule podporují spíše verzi, že Ježíšův hrob je v chrámu Božího hrobu. Pravděpodobně nejdramatičtější okamžik rekonstrukce nastal loni v říjnu, kdy dostali špičkoví archeologové možnost nakrátko otevřít samotný hrob uvnitř edikuly.
Šlo o historický moment, protože poslední přístup k němu se mohl udát před celými staletími. Hrob sestává z pohřebního lůžka, na kterém bylo uloženo tělo zemřelého. Toto lůžko bylo vytesáno ze stěny vápencové jeskyně. Nad ním byla mramorová deska, ale pod ní archeologové pod vrstvou výplně nečekaně objevili ještě i kamennou desku z dob křižáckých výprav – do ní byl vytesán kříž. Archeologové z pohřebního lůžka odebrali vzorky a o pár hodin ho opět přikryli původní mramorovou deskou. Otevírat ho nebudou zase nejméně sto let, uvedla Moropulová.
Zdroj a foto: uzzno.sk