Po smrti prince Philipa mnohé křesťanské osobnosti vzdávají hold jeho odkazu. Kvůli svému manželství se musel vzdát své milované kariéry v námořnictví a rozhodnout se pro život na ostrovech.
Sjednocená reformovaná církev ve svém stanovisku uvádí: „Mnoho lidí, kteří znali vévodu z Edinburghu, svědčí o hloubce jeho víry a jeho teologických znalostech.“ Připomínají také jeho časté návštěvy hory Athos a že to byl člověk, jehož víra byla „větší než jen nominální.“
Související – Arcibiskup z Canterbury vyzval občany, aby se nechali inspirovat životem prince Philipa
Church Times informuje, že princ byl pokřtěn v řecké pravoslavné církvi, do anglikánské církve byl přijat 20. listopadu 1947 před svou svatbou při soukromé bohoslužbě, kterou vedl arcibiskup z Canterbury Geoffrey Fisher.
V rozhovorech s biskupem Robinem Woodsem se prince Philip zajímal o dopad církve na svět a vztah mezi vědou a teologií. Dopisy mezi princem a knězem Michaelem Mannem o konceptu evoluce byly v roce 1984 publikovány pod názvem Windsorská korespondence.
Rada křesťanů a Židů vyjádřila vděčnost za přínos, kterým princ Philip a jeho rodina přispěli k posílení vztahu mezi oběma skupinami. „Jsme přesvědčeni, že toto dědictví tiché a věrné služby bude i nadále inspirací pro všechny, kteří usilují o usmíření a spolupráci mezi lidmi různých vyznání,“ cituje stanovisko Church Times.
Princ Philip byl popsán Nadací Johna Templetona jako „velký přítel Templetonovy ceny po mnoho let“. První cenu předal Matce Tereze v roce 1973 a nadále se účastnil soukromého ceremoniálu pro výherce, který se konal na zámku Windsor nebo v Buckinghamském paláci. Držitelem této prestižní ceny je také český teolog Tomáš Halík.
Ředitel biblické společnosti Paul Williams, jejíž patronkou je královna, uvedl: „Připojujeme se k milionům lidí a děkujeme Bohu za jeho příspěvek k životu našeho národa a především za jeho dlouhé a láskyplné partnerství s naší královnou. Modlíme se za ni, za prince Charlese, princeznu Annu, prince Andrewa a prince Edwarda a za všechny, kdo truchlí nad jeho ztrátou.“
Arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell řekl: „Princ Philip byl patronem stovek charitativních organizací, které pokrývaly širokou škálu oborů, z nichž všechny těží z jeho moudrosti a jeho zvídavé mysli.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 12. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – princ Philip a královna Alžběta