Třeboň (Jindřichohradecko) – Katolíci z třeboňské farnosti zveřejnili dokument Třeboňská výzva. Žádají v něm, aby se vedení církve snažilo tlakem na politiky zrušit omezený počet věřících na mších a praxi při pohřbech lidí s covidem-19. Autoři výzvy uvedli, že koronavirová vládní opatření jsou nepřiměřená a diskriminační. Text předali pomocnému biskupu českobudějovickému Pavlu Posádovi. ČTK o tom v pátek za organizátory výzvy informoval Aleš Kratochvíl.
Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ČTK řekl, že výzva se k němu dostala a že je potřeba věc probrat s Českou biskupskou konferencí. Podněty z výzvy podle něj vyžadují hlubší diskusi.
„Jde o apel na církevní představitele, aby začali konat a hájit náboženská a občanská práva, která vládní opatření porušují a odporují tak ústavě,“ uvedl Kratochvíl.
Vládní nařízení podle autorů výzvy nepřiměřeně zasahují do osobních svobod, zejména svobody vyznání, a to kvůli omezené účasti na bohoslužbách, pohřbech i občanských shromážděních. Vládní omezení, píší autoři výzvy, přispívají k rostoucí frustraci ve společnosti.
„Podobné situace vedly v minulosti k vážným společensko – ekonomickým ztrátám a v některých případech i k nástupu totalitních režimů. Jako věřící považujeme za nepřijatelné, aby katolická církev, kterou vnímáme jako svoji širší rodinu, ustupovala vládní politice,“ uvedli autoři výzvy.
Omezení podle nich zásadně ovlivnila prožívání největších křesťanských svátků, Velikonoc. Žádají proto vedení církve, aby apelovalo na vládu a Sněmovnu a usilovalo o to, aby politici tato omezení zrušili.
„Dále považujeme za diskriminační praxi v pohřebnictví, kdy je tělům zemřelých s pozitivitou covid-19 odpírána stejná posmrtná péče jako tělům bez pozitivity. Jejich pohřbívání bez náležité přípravy, bez oděvu a v umělohmotných vacích, které neumožňují vypraviteli pohřbu vizuální kontakt s tělem zemřelého, a další omezení týkající se počtu osob na pohřbu, jsou útokem na nejzákladnější lidská práva,“ stojí ve výzvě. Jak dodali signatáři, tělo zemřelého po třech dnech od smrti už není infekční.
Kročil o výzvě ví. „Musím se nad tím zamyslet, ale chce to hlubší diskusi. Jsou to věci, které se musí dělat společně s biskupy. Situace není jednoduchá, musí se hledat řešení akceptovatelné pro všechny,“ řekl Kročil.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 20. března 2021 Foto: screenshot YouTube – Blatný a Babiš
2 Komentáře
Karel Krejčí
Bůh dává celému světu sníst přesně to, co si sám navařil. Počínaje od našeho chování vůči zemi, kterou nám Bůh svěřil do správcovství, což jistě nelze zaměnit s bezohledným drancováním a konče naší ne-skutečnou chutí a snahou poctivě pracovat. Najednou jsme si uvědomili, co všechno nám schází a co jsme brali za naprostou samozřejmost. Dokonce zjišťujeme, že i ta spásonosně-úžasná počítačová gramotnost se všemi nejnovějšími technologiemi a sítěmi může jít do „háje“, protože jsme se ji už nabažili až, až. Stejně jako různé a totální lockdowny, které ve své podstatě a nahotě prozrazují, že odborníci jsou v koncích. Vakcíny? To jsou jen záplaty, ale stejně je pouze otázkou času, než nám Bůh opět předloží něco, co jsme si navařili a nepochybně nám to opět příliš chutnat nebude. Ale tento svět přece takový ve své podstatě je, to jistě není žádné překvapení. Tomuto světu schází Duch, Duch pravdy … . Je dobře, že se v tomto smyslu katolická církev angažuje.
Magdaléna
Pán Bůh tisíckrát zaplať za tuto výzvu!