„Jménem globálního vedení a jako zakladatel přijímám odpovědnost za tato selhání a omlouvám se,“ napsal Houston v e-mailu adresovaném Drahému sboru.
Související – Houston z Hillsongu mluvil o vážných morálních selháních Lentze, mělo se to týkat narcismu a manipulace
Zakladatel globální denominace Hillsong, se ve čtvrtek 4. března omluvil za krizi ve vedení newyorského evangelikálního sboru, která vznikla v důsledku manželské nevěry bývalého pastora Carla Lentze. Brian Houston v dopisu slíbil, že zahájí školení o tom, jak předcházet sexuálnímu obtěžování a aktivuje se také mechanismus anonymního hlášení pro oběti nebo svědky zneužívání.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
„Víme, že newyorský sbor Hillsong nebyl takovým místem, jakým by měl být. Jménem globálního vedení a jako zakládající pastor přijímám odpovědnost za tato selhání a omlouvám se,“ napsal Houston v e-mailu adresovaném Drahému sboru. Religion News Service připomíná, že je to poprvé, co se Houston, který v osmdesátých letech založil v australském Sydney se svou manželkou sbor Hillsong, omluvil za církevní kulturu.
Sbor navštěvovaly celebrity jako Selena Gomez, Justin Bieber a jeho manželka Hailey Baldwin, Kevin Durant nebo Chris Pratt. Někteří ze slavnějších Lentzových přátel, zejména Bieber a Gomez, údajně přerušili kontakt s Hillsongem. Bieber nedávno oznámil na Instagramu, že nyní navštěvuje Churchome, vedený pastorem Judahem Smithem.
Související – Brian Houston z Hillsongu: Bůh může někdy mlčet – ale nikdy není nepřítomný
Mezi změnami, které mají přispět „k řešení nedostatků, které ovlivnily kulturu newyorského sboru“, je revidovaný kodex chování a jasné vymezení „vhodného rozsahu odpovědnosti pro každou pozici“. Nejvýznamnější body v dokumentu však zahrnují „jasný a konzistentní systém hlášení stížností a problémů souvisejících s nevhodným chováním“.
Spolu s „přísnými pravidly proti sexuálnímu zneužívání a obtěžování a povinným školením“ a dokument slibuje další školení zaměstnanců „pro zvýšení povědomí o konkrétních typech dynamiky moci, které často v církevním prostředí vznikají“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 14. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Brian Houston