Protestanský pastor prohrál soudní spor s tureckým úřady, které mu neumožnily vstoupit do země poté, co byl v roce 2018 vyhoštěn. David Byle žil v Turecku 19 let a byl několikrát zatčen za evangelizaci v ulicích Istanbulu. V roce 2016 mu turecké úřady vydaly příkaz k vyhoštění, proti kterému se odvolal.
Související – Turecko zbořilo řecký pravoslavný kostel z 19. století
Byle dostal povolení zůstat v zemi až do vynesení rozsudku, ale v říjnu 2018 byl nečekaně zadržen. K tomuto kroku se turecké úřady odhodlaly jen den po propuštění jiného amerického pastora – Andrewa Brunsona, který byl zatčen a obviněn z účasti na převratu proti Erdoganovi.
David Byle byl po propuštění nucen opustit Turecko a dostal rovněž trvalý zákaz vstupu do Turecka. Britskému portálu Premier řekl, že je jeho vyhoštění souvisí s jeho misijními aktivitami, protože byl příliš „aktivní v evangelizaci.“
„Lidé si na mě stěžovali, i když to, co jsem dělal, bylo zcela v souladu se zákony,“ řekl.
Související – Pastor Brunson i po zkušenosti s dvouletým vězněním touží po návratu do Turecka
„Ale dalším důvodem byl velký skandál s Andrewem Brunsonem. Když byl konečně propuštěn, bylo ve vládě spousta lidí, kteří z toho nebyli nadšení a hned na druhý den jsem byl zatčen. Nemyslím si, že to byla náhoda,“ popsal okolnosti svého zatčení americký pastor.
Turecko je v současné době na 25. místě ve World Watch List – seznamu zemí, kde jsou křesťané nejvíce pronásledováni, který každoročně zveřejňuje organizace Open Doors. Byle je přesvědčen, že zahraniční misijní pracovníci působící v Turecku jsou systematicky nuceni opustit zemi.
Související – Turecko zakazuje cizím křesťanům opětovný vstup do země
„Za poslední dva roky se vládě podařilo vyhnat ze země 63 různých zahraničních křesťanů, z nichž většina byla na vedoucích pozicích v tureckých sborech. Ale neudělali to najednou. Jsou velmi chytří. Dělají to postupně během delší doby. Takže se těmto případům nikdy nedostane velké mezinárodní pozornosti,“ vysvětlil.
Podle pastora Byleho právě v Turecku probíhá „skutečný duchovní boj o srdce a mysl“ a mnozí hledají odpovědi na své otázky. „Mnoho lidí má islámu dost… mnoho lidí se stalo deisty, ale existují i jiní, kteří hledají odpovědi jinde. Počet lidí, kteří se obracejí ke Kristu, se ve skutečnosti začíná zvyšovat,“ vysvětlil. Vláda si je toho podle amerického pastora vědoma, a proto se snaží rázně zasáhnout.
Byle dále vyzval křesťany, aby se modlili za církev v Turecku, protože mnohé sbory zůstaly bez svých lídrů, kteří byli nuceni odejít. Ať Bůh povolá nové vedoucí, kteří se postaví na jejich místa.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 31. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – prezident Erdogan