V článku pro portál Atlantic píše Adrienne LaFranceová: „Když se podíváme na QAnon, nedíváme se jen konspirační teorii, ale také na zrod nového náboženství.“ Portál The Gospel Coalition tvrdí, že křesťané by si měli být vědomi hrozby, kterou tento politický kult představuje pro globální církev.
QAnon je označení pro konspirační teorie propagující anonymní online postavu „Q“ a také pro komunitu příznivců a obhájců těchto lživých zpráv. Vznik tohoto hnutí se podle TGC datuje na 28. října 2017, kdy se osoba známá jako „Q Clearance Patriot“ poprvé objevila na americké internetové platformě 4Chan, která je známá svým zaměřeným na šíření hoaxů a propagaci amerického patriotismu.
První zpráva informovala o hnutí HRC (zkratka odkazující na Hillary Rodham Clintonovou), které již začalo fungovat v několika zemích světa a také se v ní varovalo před masivními nepokoji. V dalších textech se objevovala jména Obamy a hlavně Sorose, který údajně se svými penězi snaží ovládnout svět a také, že patrioti ochrání Spojené státy před uzurpátory, kteří se snaží ničit a ublížit celé zemi.
Uživatel pod zkratkou Q v jednom ze svých příspěvků prohlásil, že je vládním agentem s přístupem k přísně tajným informacím a pomáhá prezidentu Trumpovi v misi zničit takzvaný „hluboký stát“ (deep state) (pojmenování pro vládní představitele, o nichž se předpokládá, že ze zákulisí manipulují a kontrolují vládní politiku).
Související – David Novák: Sociální sítě a znásilněná dívenka
Americký konzervativní portál The Gospel Coalition dále píše, že statusy, které Q sdílel, se často nedaly ověřit a jednalo se o nesourodé a pochybné informace, o jejichž smyslu věděl jen autor. Později přešel na platformu 8chan, který Google zakázala kvůli „podezření na obsah zneužívající děti“.
Když se příspěvky objevily na populárnějším online fóru Reddit, QAnon dokázal proniknout do širší skupiny konspiračních autorů. Pak se pokračoval také na Facebook, YouTube a další populární weby.
Kdo je Q?
Osoba, které se skrývá za „Q“ příspěvky – známá jako „Q Clearance Patriot“ – zůstává zatím anonymní. Zatímco počáteční Q příspěvky vypadají jako zjevná snaha zesměšňovat víru některých Trumpových příznivců, mnoho příznivců QAnon si myslí, že Q je vysoce postavený vojenský úředník, John F. Kennedy Jr. (který podle nich předstíral svou vlastní smrt) nebo dokonce Donald Trump sám. NBC News poskytly nepřímé důkazy o tom, že Q je Coleman Rogers, ačkoli Rogers to veřejně popřel.
Čemu věří stoupenci QAnonu?
Podle TGC jádrem teorie QAnonu známé jako #TheStorm (Bouře) vychází z vágního komentáře Donalda Trumpa z 5. října 2017, kdy americký prezident řekl novinářům větu: „Možná je to klid před bouří. “ Na dotaz novinářů, co tím výrokem myslel, Trump odpověděl: „Dozvíte se to.“
Od té doby je nadcházející „bouře“ spojena se vším možným, od tajných demokratických pedofilních kruhů až po vyšetřování ruských zásahů do voleb v roce 2016, které vedl Robert Mueller. Například podle QAnon Mueller ve skutečnosti nevyšetřoval členy Trumpovy administrativy, ale pracoval na zatčení „mnoha vysokých úředníků“. Q ve svých příspěvcích varoval před uctívači Satana, „kteří kupují děti, aby je znásilnili a zabili jako oběť. Zlo existuje a existuje na nejvyšší úrovni vlády Spojených států. Nebuďte naivní a nemyslete si, že to se tady nemůže stát, jak to oni tvrdí.“
Q tvrdil, že úroveň důležitosti této operace se rovná bitvě „dobra a zla“, která přesahuje rozměr politiky. Jedná se o „globální zlo“, které se pokusilo ovládnout Ameriku. „Mnoho lidí v naší vládě aktivně uctívá Satana a účastní se pedofilie, vyvolávání duchů atd. Většina Američanů se bojí podívat se této Pravdě do očí, ale skutečné zlo existuje bez ohledu na vaše náboženské názory.“ Q šířil informaci, že Trump od svého nástupu do úřadu zavřel tisíce pedofilů a lidi zapojené do obchodování s dětmi.
Když například vypukla pandemie Covid-19, někteří křesťané podporující QAnon si původně mysleli, že je to zástěrka pro tajný Trumpův plán zatknout agenty patřící do „deep state.“ Poté však hnutí změnilo strategii a začalo šířit teorie, že se jedná buď o biologickou zbraň vytvořenou Číňany, nebo že se virus šíři pomocí technologií 5G sítě.
Co je to politický kult?
The Gospel Coalition dále píše, že slovo kult je často spojován s náboženským přesvědčením, ale v určitých případech se může jednat také o politický kult. V roce 1981 napsal psychiatr Robert Jay Lifton článek o rysech, které kult definují. Lifton identifikoval tři charakteristiky každého kultu: 1. Charismatický vůdce, který se stále častěji stává předmětem uctívání. 2. Proces indoktrinace nebo vzdělávání, který zahrnuje donucovací prostředky nebo radikální změnu myšlení. Osobní zájmy členů skupiny jdou do pozadí a do popředí jdou potřeby skupiny a vůdce. 3. Ekonomické, sexuální a jiné vykořisťování členů skupiny vůdcem.
Související – David Novák: Média, válka o naši mysl a dezinformační kampaň
Zatímco QAnon byl primárně politickým kultem podle TGC existují důkazy, že určitá větev tohoto hnutí se proměnila do plnohodnotného náboženského kultu. Marc-André Argentino nedávno zdůraznil, že určitá „frakce hnutí interpretuje Bibli prostřednictvím spiknutí QAnon“ a „konspirační teorie QAnon slouží jako základ k interpretaci samotné Bible“. Podle TGC se tyto konspirační teorie šíří hlavně v neocharizmatických skupinách, ale není neobvyklé vidět i další křesťany, jak na sociálních sítích podporují QAnon a interpretují Q statusy jako naplnění eschatologického proroctví.
Proč je QAnon nebezpečný?
FBI v loňském roce poprvé označila okrajové konspirační teorie – a konkrétně QAnon – za domácí teroristickou hrozbu. Konspirační teorie se rozšířila i do Evropy, kde se týkala hlavně smrtelného nebezpečí, které údajně šíří 5G sítě.
V mnoha ohledech je fenomén QAnon oživením paniky ze satanského rituálního zneužívání, která vzniklo ve Spojených státech v 80. letech a bylo známo pod zkratkou SRA. Jádrem této teorie bylo tvrzení, že globální síť bohatých a vlivných elit unáší a vychovává děti s cílem je využít v pornografickém průmyslu a pro satanské rituály.
Jeffrey S. Victor ve své knize Satanic Panic: The Creation of a Contemporary Legend z roku 1993 vysvětlil, že šíření různých konspiračních teoriích o uctívání satanského kultu souvisí s úzkostí, která vychází z morální krize společnosti.
Lidé v podstatě říkají, že „náš svět se rozpadá, protože na všechny dobré a slušné věci útočí zlé síly, které jsou mimo naši kontrolu.“ A pak se ptají, zda nemůže na těch tvrzeních QAnon být něco pravdy? Běžnou obranou konspiračních teorií je fráze „něco na tom může být“. Ale většina lidí používá tento termín k označení teorií, které již byly vyvráceny.
Stejně jako u mnoha dalších konspiračních teorií i QAnon používá věrohodný scénář – například sexuální zneužívání, které provádí bohatá elita. TGC jako příklad, který podporují tyto teorie, dává příběh finančníka Jeffreyho Epsteina. Ten byl v roce 2008 usvědčen ze sexuálních trestných činů se 14letou dívkou a v červenci 2019 byl znovu zatčen na základě obvinění ze sexuálního zneužívání. Epstein byl přítelem mnoha vlivných lidí, včetně Billa Clintona, Donalda Trumpa a syna královny Alžběty prince Andrewa. V roce 2002 Trump o něm řekl: „Znám Jeffa už 15 let. Je to úžasný chlapík. Je s ním spousta legrace. Dokonce se říká, že má stejně jako já rád krásné ženy a mnohé z nich jsou velice mladé. “
Proč by se křesťané měli zajímat o tento politický kult?
Křesťané by se měli starat o QAnon, protože je to satanské hnutí, které se snaží proniknout do církve. Je možné, že někteří z vašich přátel již byli ovlivněni těmito spikleneckými teoriemi. Křesťany by to mělo zajímat, protože QAnon šíří lži a zaměňuje světlo za tmu a tmu za světlo. Místo toho, abychom se tomuto kultu posmívali, je potřebné pomoci těm, kteří podlehli lži a pomoct jim navrátit se zpátky k víře, uzavírá svůj článek portál The Gospel Coalition.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 25. ledna 2021 Foto: Wikipedie – QAnon
1 Komentář
Realtoltek
Tento článek je dobrá desinformace