Volby v USA: evangelikálové volili Trumpa, obrovský úspěch pro-life aktivistek

Donald Trump si dokázal udržet podporu bílých evangelikálů, kteří mu ve volbách v roce 2016 dali zhruba 80 procent hlasů. Přesto vznikaly iniciativy, které chtěly veřejně podpořit Joe Bidena, mezi ně patřila jedna s názvem Pro-Life Evangelicals for Biden, kterou tvořili přední evangelikální lídři, včetně předsedy představenstva časopisu Christianity Today Johna Huffmana.

Členové iniciativy uvedli, že podpořili Bidena, přestože nesouhlasí s jeho postojem k právům na potrat. Podle průzkumu Associated Press, který zkoumal demografické údaje o podpoře každého kandidáta, ukázal, že prezident Trump získal 76 procent hlasů u bílých evangelikálních křesťanů odevzdaných v den voleb.  Z volebních průzkumů ve státě Georgia vyplynulo, že 85 procent bílých evangelikálních křesťanů hlasovalo pro prezidenta Trumpa a pouze 14 procent pro Bidena.

 Před volbami se jak Trump tak i Biden ve svých kampaních zaměřili na křesťanské voliče. Profesor Scott Waller z Biola University ve středu pro Christianity Today řekl, že první čtyři roky prezidenta Trumpa evangelikály potěšily, navzdory některým sporům.  „Neviděl jsem nic, co za poslední čtyři roky odradilo evangelikály od toho, že Trump je jejich člověkem – jeho jmenování soudců, jeho iniciativy týkající se náboženské svobody nebo reakce jeho ministerstva spravedlnosti v klíčových otázkách.“

Obrovský úspěch pro-life aktivistek

Do Sněmovny reprezentantů, kterou ovládají demokraté, míří dvojnásobný počet žen republikánské strany, které se angažují v právech nenarozených dětí. Výsledkem je zvolení 13 nových pro-life aktivistek a znovuzvolením 11 stávajících političek, které se angažují v této agendě.

 

Předsedkyně Národní nadace pro právo na život Carol Tobias uvedla, že muži prosazující práva nenarozených někdy neřeší přímé dopady těhotenství tak jako ženy. Zvolení více pro-life aktivistek poskytne povzbuzení a podporu těm, kteří již roky mluví o této problematice,“ dodala.

Všichni pro-life politici zvolení tento týden jsou členy republikánské strany a mnozí říkají, že jejich postoj k potratům vychází z jejich křesťanského přesvědčení.

„Tyto zisky jsou odmítnutím potratového extremismu a dalším důkazem toho, že život je v politice důležitým problémem,“ uvedla Marjorie Dannenfelser, prezidentka další americké pro-life organizace k výsledkům sěmovních voleb.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. listopadu 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

4 Komentáře

  1. Ano 80% evangelikalních křesťanů v USA volí Trumpa, ale přesto se spousta českých křesťanů jako třeba A. Flek domnívá, že ví lépe co je pro Církev v USA lepší.

    Odpověď
  2. Americký novinář Jolyon Naegele před třiceti lety působil jako zpravodaj Hlasu Ameriky pro střední a východní Evropu. Když roku 1985 přijížděl do ČSSR (nikoli poprvé, ale poprvé jako zpravodaj Hlasu Ameriky), nechala StB kvůli němu čekat na hranicích mezinárodní vlak a byl podroben důkladné osobní prohlídce. Poté měl problémy s akreditací. Odmítlo mu ji udělit československé ministerstvo zahraničí a československá vláda, dostal ji nakonec po politickém vyjednávání – velvyslanectví USA pohrozilo, že pokud obstrukce neustanou a Naegele řádně akreditován nebude, začne mít problémy zpravodaj Československého rozhlasu ve Spojených státech.

    Před chvílí jsem poslouchal rozhovor s Naegelem na ČRo Plus. Zaujalo mě, že Donald Trump původně nezamýšlel stát se prezidentem. Do kampaně na prezidenta se vrhl kvůli reklamě – aby zvýšil publicitu své značky zabývající se mimo jiné hazardem. Naegele předpokládá, že až Trump opustí Bílý dům, uteče do zahraničí ze strachu před soudními procesy – hrozí mu, že půjde sedět.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář