Madrid – Přes tři čtvrtiny lidí, které do roku 1955 svatořečila katolická církev, byli příslušníci vysokých společenských vrstev. Napsal to v pondělí španělský deník El País, který se odvolává na výsledky studie historiků Katherine a Charlese Georgeových otištěnou v odborném časopise The Journal of Religion.
Studie vzala v potaz asi 2500 ze 7000 osob uvedených v oficiálním seznamu svatých uznávaných katolickou církví, v takzvaném Římském martyrologiu. Jde o osoby, o kterých je dostatek historických informací. Podle studie bylo 78 procent světců příslušníky vysoké společenské vrstvy, 17 procent střední vrstvy a jen pět procent pocházelo z nízké vrstvy společnosti. Autoři studie přiznávají, že ve zkoumaném období, které trvá bezmála 2000 let, není vždy možné přesně určit hranice společenských tříd.
„Výběr svatých je přesným odrazem mocenských vztahů ve společnosti v jakémkoli historickém období,“ uvádějí historici. Podle nich vysoký podíl lidí z vyšších vrstev mezi svatými lze vysvětlit i tím, že se katolictví snažilo proniknout do vyšších pater společnosti a vybudovat si v nich postavení.
Řada českých světců, například svatý Václav či svatý Vojtěch, pocházela ze šlechtických či vladařských rodů.
Podle deníku El País se sociální skladba výrazně neproměnila ani po roce 1955, tedy v období, kterému se studie nevěnuje. Deník uvádí příklad patnáctiletého Carla Acutise, který zemřel v roce 2006 na leukémii a kterého papež František letos v říjnu blahoslavil. Acutis, kterého katolická církev vydává za příklad pobožnosti dospívajících v 21. století, pocházel z bohaté milánské rodiny, jež v Itálii vlastní významnou pojišťovací společnost.
„Jeho blahořečení společně s tisíci svatými z bohatých poměrů vyvrací tvrzení, které bible přisuzuje Ježíši Nazaretskému: Snáze projde velbloud uchem jehly, než aby bohatý vešel do Božího království,“ napsal španělský list.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. října 2020 Foto: wikipedie – sv. Anežka svatá
2 Komentáře
Realtoltek
Njn za peníze i „Svatost“.
Lukáš
Španělský list poněkud přestřelil, pokud církevní obřad ztotožňuje se vstupem do Božího království. 😉