Bělorusko – Papež František při pravidelné nedělní promluvě k věřícím na Svatopetrském náměstí v souvislosti s „povolební situací“ v Bělorusku vybídl k „dialogu, odmítnutí násilí a úctě ke spravedlnosti a právu“.
Vatikánský rozhlas připomíná, že v této zemi žije necelých deset milionů obyvatel na území třikrát větším než Česká republika. Téměř polovina je pravoslavného vyznání a 40% bez vyznání. Katolíků, kteří jsou převážně polské národnosti je asi 7%.
Polská redakce Vatikánského rozhlasu se zeptala předsedy Běloruské biskupské konference, arcibiskupa Minsku, Tadeusze Kondrusiewicze, zda zaznamenal nějaký ohlas na papežova slova. „V neděli jsem byl ve farnosti Wołkołata ve vitebské diecézi. Tato farnost slavila 600. výročí svojí existence a 150. výročí posvěcení svého, již čtvrtého kostela ve svojí historii.“
„Čekali jsme, co řekne papež František. Situace je velice těžká. Na konci mše mi řekli, že se papež k situaci vyjádřil. Dnes je samozřejmě zcela snadné sledovat Vatikánský rozhlas. Zavolal jsem i do jeho běloruské redakce a dověděl jsem se podrobnosti. V kostele vypuknul potlesk, když to bylo oznámeno, a všichni lidé povstali. Na tvářích lidí byly patrné slzy, a byly to slzy radosti, protože nejsme sami,“ řekl Kondrusiewicz.
„Papež je s námi. Rychle jsem zachytil jeho slova, zejména pobídku k zamezení násilí a zahájení dialogu. Zajisté jsou to důležitá a včas řečená slova. Papež pozvedl hlas v rozhodující chvíli soudobých dějin naší země a podporuje nás při obraně práv člověka, svobody a demokracie, což je velmi důležité. V sobotu se zde konala dvě velká shromáždění: pro prezidenta, kde se uvádí, že bylo 40 až 80 tisíc lidí, a pak opoziční manifestace, které se účastnilo více než 200 tisíc lidí. Šli do centra města a kdy procházeli kolem katedrály rozezněly se zvony, jak jsem viděl. Lidé měli radost, byli vděční, že je církev s nimi, a volali: děkujeme,“ dodal minský arcibiskup polské národnosti.
O situaci v Bělorusku, kde druhý týden po prezidentských volbách neustávají protesty proti setrvání autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka u moci, budou dnes prostřednictvím videokonference jednat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Mimořádný virtuální summit má začít v poledne. V Minsku se zároveň podle tiskových agentur sejde koordinační rada, kterou založila opozice, aby napomohla k hladkému předání moci. K tomu by podle členek rady měl napomoci i avizovaný brzký návrat vůdkyně opozice Svjatlany Cichanouské z litevského exilu.
Autor: Vatikánský rozhlas ČTK Datum: 19. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – papepž František