Itálie – Hluboce znepokojující obraz krize rodiny a pohledu mladých lidí na otázky jako je zakládání trvalých vztahů a vůle mít děti, ukazuje právě zveřejněný raport Mezinárodního centra rodinných studií (Cisf). Tato v Miláně sídlící instituce vydává od roku 1989 ve dvouletých intervalech zprávy mapující tendence a problémy rodin v Itálii.
Zatímco v osmdesátých letech minulého století se hypoteticky mluvilo o riziku demografického propadu, chabé vůli mladých vstupovat do manželství a nedostatečné pozornosti k rodině, dnes se – za lhostejnosti politických kruhů – pesimistické prognózy naplnily a dospěly na hranici nezvratnosti. Autoři raportu nazvaného “Rodina v post-rodinné společnosti” analyzují úskalí dnešních rodin, nucených odolávat společenským tendencím, které je rozkládají a podporují vizi jednotlivce, usilujícího o realizaci všech svobod a vytvářejícího stále nové vztahy podporované novými komunikačními technologiemi.
Report navrhuje politická řešení na podporu rodiny v oblasti zdravotní péče, daňových úlev či norem pomáhajících sloučit práci s péčí o rodinu. Především však vede k důkladné reflexi nad tím, jak rozklad rodiny a demografická krize zatíží společnost budoucnosti a povede k těžko zvladatelným jevům. Kromě dopadu na důchodový či zdravotní systém se stále hlubší rozklad rodiny promítá také do fenoménů jako je násilí v rodině či zneužívání nezletilých, ukazují autoři raportu.
“Snažili jsme se zhodnotit rovněž pozitivní věci – řekl během včerejší prezentace ředitel centra Francesco Belletti. – Nemůžeme však zatajovat – jak ukazuje naše studie – že rodiny jsou stále menší (v 60% je tvoří pouze jeden nebo dva členové). Za dvacet let bude o 1-2 miliony méně párů s dětmi. A již dnes 36% mladých lidí deklaruje, že neuvažuje o manželství, a 40% nechce mít děti.” “Stojíme před strukturální trendem. Musíme být schopni změnit jádro těchto tendencí,” komentoval skličující údaje editor raportu Pierpaolo Donati.
“Rodina musí být postavena do situace, v níž je schopna plnit svou funkci. Způsoby terapie dobře známe a z jiných zemí víme, že když se něco udělá, výsledky se dostaví,” pokusil se o náznak optimismu předseda Italského statistického úřadu Giancarlo Blangiardo (ISTAT).
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 17. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační