Jezídi a další občané Iráku žijící v oblasti Sindžár minulý víkend čelili tureckým leteckým úderům. Turecko tvrdí, že se zaměřilo na kurdské rebely patřící do kurdské dělnické strany PKK, které Turecko i USA považují za teroristickou organizaci.
Letecký úder byl zaměřen na 81 cílů v oblasti Sindžár, kde žijí tisíce Kurdů. K útoku došlo několik dní poté, co se asi 200 jezídských rodin přestěhovalo zpět do svých domovů, odkud po útoku Islámského státu v roce 2014 uteklo.
„Bylo to pro nás i pro mnoho dalších osob po celém světě velmi znepokojivé,“ řekla pro CBN News komisařka americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) Nadane Maenza,
Turecko tvrdí, že bojovníci PKK plánovali útoky proti Turecku, ale Maenza s tvrzením nesouhlasí a podotkla, že proto neexistuje žádný důkaz.
„Tyto útoky na 81 cílů v oblasti, která je tak chudá, tak zoufalá, s tak malým počtem jezídů, kteří se vrátili domů a teď byli nuceni doslova vidět horu Sindžár v ohni,“ podotkla.
„Vypadalo to, jako by se nesnažili zasáhnout cíle, ale spíše vyděsit. Vypadalo to, jakoby se snažili zabránit jezídům v příchodu,“ upozornila komisařka.
Více než 400 000 jezídů zůstává v uprchlických táborech v iráckém Kurdistánu. Islámský stát unesl 6 000 jezídských žen a prodávali je za sexuální otrokyně. Z tohoto množství se stále pohřešuje kolem 3000 žen.
Maenza tvrdí, že jezídi spolu s křesťany v regionu potřebují svou samosprávu a ochranu ze strany bezpečnostních sil. USCIRF informovalo o tom, že Turecko v severovýchodní Sýrii brání věřícím v praktikování náboženského přesvědčení, včetně několik starověkých křesťanských komunit. USCIRF odsoudila chování Turecka jak v Iráku, tak v Sýrii.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 27. června 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační