WASHINGTON – Na středeční (15.2.) tiskové konferenci, před schůzkou Netanjahua a Trumpa za zavřenými dveřmi, prohlásil americký prezident Donald Trump, že „může žít“ s jednostátním vypořádáním izraelsko-palestinského konfliktu.
Na otázku novinářů, zda ustupuje od dvojtátního řešení, které bylo dosud pilířem všech amerických vlád, Trump odpověděl: „Když se podívám na dvojstátní a jednostátní řešení, budu preferovat to, které se líbí oběma stranám. Mohu klidně žít s jednostátním řešením, pokud Bibi a Palestinci – pokud Izrael a Palestinci – budou šťastní, já budu šťastný s tím, co se jim bude líbit nejvíce,“ řekl Trump, přičemž užil pro označení izraelského premiéra jeho přezdívku.
Benjamin Netanjahu také zmínil, že ačkoliv na samotné schůzce toto téma nenadnesl, získal z předcházejících rozhovorů pocit, že Trumpova administrativa nyní chápe, že holocaust byl pokus o vyhlazení židovstva. Prohlášení Bílého domu ze dne 27. ledna k mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu totiž nezmiňovalo Židy ani v náznaku. To se dočkalo kritiky od celého spektra židovských skupin, jakož i historiků.
Přední historička holocaustu a nacistické éry Deborah Lipstadtová řekla, že tím, Trumpův tým „dejudifikuje“ nacistickou genocidu se vlastně dopouští „soft popírání“ holocaustu. „Hardcore popírání holocaustu je, že někdo popře fakta o holocaustu, jak se stal. Softcore popírání je opatrnější, ale má tentýž cíl. Namísto popírání faktů je minimalizuje: Například říká, že Židé využívají holocaust, aby odklonili pozornost od Izraele, anebo využívá všech možných falešných přirovnávání k holocaustu,“ řekla Lipstadtová s tím, že předpokládala, že Bílý dům své prohlášení stáhne a oprava bude následovat. Mýlila se. Bílý dům tehdy reagoval na kritiku tak, že označil své prohlášení za „inkluzivní pro ostatní skupiny, které také trpěly během druhé světové války,“ a kritiku odmítl jako „hloupou a patetickou“.
Znepokojení nad Trumpovým výrokem, že „byl mohl žít“ s jednostátním uspořádáním izraelsko-palestinského konfliktu, vyjádřily americké židovské skupiny z levé a středové části politického spektra. Zatímco Americká židovská rada (AJC) vyjádřila potěšení nad „duchem spolupráce a přátelství, v jakém se setkání neslo“, ujistila, že podle ní je „dvojstátní řešení jediným realistickým řešením konfliktu, a musí jej být dosaženo skrze přímá jednání výlučně obou zúčastněných stran.“
Reformní hnutí označilo výrok o jednostátním řešení za potencionálně devastační s objasněním, že: „Otázkou je, zda s tím mohou žít Izraelci a Palestinci způsobem, který by zajistil židovský a demokratický stát Izrael a přitom by zůstala zachována i legitimní práva a aspirace Palestinců,“ řekl Rick Jacobs, rabín a předseda Reformní unie.
Pojetí jednotného státu pro Izraelce i Palestince
Izraelci a Palestinci mají odlišné vnímání toho, co považují (a také čeho se obávají) za jednostnátní řešení. Palestinské hnutí, které propaguje jednostátí, usiluje o jeden společný binacionální stát pro Židy a Palestince, kde však jeho kritikové varují, že by znamenal konec židovské majority a tedy i konec Izraele a židovského státu. Podporují jej i někteří izraelští pravicoví politikové a aktivisté z řad krajní levice. Určité subjeky na pravicové straně izraelské politky zas propagují plnou anexaci Západního břehu, avšak bez udělení občanství palestinským Arabům, kteří tam žijí. Zastánci izraelské organizace Modro-bílá budoucnost, která se zasazuje o dvojstátí, zas varuje, že jednotný stát pro všechny může vést k tragickému navýšení násilí a občanské válce podobné té v Sýrii.
Republikánští američtí Židé (Republican Jewish Coalition) sice k Trumpově schůzce s Netanjahuem vydali prohlášení, o slovech amerického prezidenta o jednostátním řešení se však nevyjádřili. „Dnešní schůzka amerického prezidenta s izraelským premiérem je významným znakem, že je tu nová éra ve vztazích mezi USA a Izraelem.
Je v zájmu bezpečnosti obou našich národů, abychom rozeznali fundamentální výzvy v [blízkovýchodním] regionu a také jejich příčiny,“ stálo v prohlášení RJC. Stejně tak předseda Světového židovského kongresu Ronald Lauder označil setkání jako „extrémně pozitivní“ a „povzbudivým znakem, že historické spojenectví mezi Izraelem a USA stojí zpět na pevných nohou.“
Zdroj: ztis.cz
Foto: youtube.com