Krize koronaviru dolehne na každou zemi jinak. Je však zřejmé, že vliv pandemie se bude značně lišit v závislosti na faktorech, jako jsou lokalita, kde lidé žijí nebo jejich ekonomických možnosti.
Mezinárodní humanitární organizace již několik týdnů varují před dopadem krize na rozvojové země, kde je slabá finanční stabilita a špatná zdravotní péče. Existuje však obava, že tento vývoj může mít devastující účinky na jednu skupinu obyvatelstva – zdravotně postižené lidi.
Kirsty Smithová z Christian Blind Mission (CBM) s Christian Today mluvila o dopadu krize na zdravotně postižené komunity v rozvojových zemích Asie a Afriky. Ředitelka organizace uvedla, že v rozvojových zemích jsou lidé zvyklí žít společně ve větších komunitách, a proto je složité tam zabránit v šíření epidemie mezi členy rodiny, pokud je někdo infikovaný.
„Kromě toho mnoho komunit, kde pracujeme, nemá přístup k tekoucí vodě a určitě nemají přístup k mýdlu. Jeden z nejúčinnějších způsobů ochrany proti koronaviru je dobrá hygiena.“
Smithová upozornila, že rozvojových zemích lidé často žijí v malých a přeplněných domech bez elektřiny nebo přístupu k internetu a organizace CBM bude schopna jen v několika málo případech nabídnout svou pomoc.
„Pracujeme zejména s některými z nejzranitelnějších skupin ve společnosti a v době humanitárních krizí víme, že na lidi se zdravotním postižením to má větší dopad, protože jsou často se k nim pomoc prostě nedostane,“ poznamenala Smithová.
Dodala, že ti, kdo rozhodují o směrování pomoci, často neuznávají potřeby osob s tělesným postižením. CBM se teď snaží informovat lidi s postižením, jak se mohou ochránit v době šířící se pandemie.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 23. dubna 2020 Foto: Unsplsh – ilustrační