Dan Drápal: Odvaha k riziku

 

V sobotu dne 4. února rozhodla celostátní konference KDU-ČSL, že tato strana půjde do příštích voleb do Poslanecké sněmovny v koalici se stranou Starostů a nezávislých.

Je to riskantní krok. Zatímco jednotlivá politická strana potřebuje při volbách do sněmovny překročit pětiprocentní hranici, u koalice dvou stran se toto kvorum sčítá, tzn. koalice bude muset získat 10 procent. Za toto opatření vděčíme koaliční smlouvě mezi ODS a ČSSD. Tyto dvě velké strany se tehdy pokusily pokud možno vyřadit menší politické strany a nastolit zde podobnou vládu dvou velkých stran, jak ji známe zejména ze Spojených států. Od té doby uplynulo mnoho vody a ODS se sama stala ne-li malou, tak jistě menší stranou, a je docela možné, že tehdejší opatření se jednou obrátí proti ní samotné. Já osobně bych byl pro změnu v této věci. Domnívám se, že koalice dvou politických stran by měla mít pro vstup do sněmovny hranici nižší, dejme tomu 7 nebo 8 procent. Tato úvaha nám ovšem v současné situaci není moc platná, proto ji nebudu dále rozvíjet.

 

Dan Drápal
Dan Drápal

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že součet preferencí pro tyto dvě politické strany oscilují kolem zmíněných deseti procent – někdy jsou těsně nad nimi, někdy těsně pod nimi. Kdyby chtěla KDU-ČSL hrát na jistotu, aby se dostala do Poslanecké sněmovny, pak by spojení se STAN nedávalo velký smysl. KDU-ČSL je strana tradiční a není pochyb o tom, že ne každý člen krok současného vedení vítá. A pokud tato koalice neuspěje, je více než pravděpodobné, že to bude Pavla Bělobrádka stát místo v čele strany.

Přesto jsem rád, že se celostátní konference k tomuto poněkud riskantnímu kroku odhodlala. STAN považuji za důvěryhodného partnera, byť vím, že ne ve všech regionech (zejména v Moravskoslezském) se mnou bude každý souhlasit. Výjimky jistě jsou. Nicméně Starostové a nezávislí v minulosti prokázali (ve spojenectví s TOP 09), že ctí uzavřené smlouvy. Petr Gazdík je inteligentní a čestný člověk, lidovcům hodnotově blízký. Mluví jasně, nemlží, a dokáže jasně rozlišit, co si může dovolit a co ne. Na naší politické mapě nevidím žádný jiný subjekt, s nímž by se mohla KDU-ČSL takto spojit.

Vytvoření této koalice samozřejmě samo o sobě nezaručuje, že zde vznikne skutečná „třetí síla“, nicméně tato šance tu je. A bez koalice by patrně nebyla. KDU-ČSL se může opřít o solidní a stabilní voličskou základnu zejména na Moravě, na Vysočině a ve východních Čechách, Starostové a nezávislí jsou silní v místech, kde KDU-ČSL zatím příliš nebodovala – zejména v západních a severních Čechách. Koalice by mohla získat řadu středových voličů, a pak zejména ty, kterým jde proti srsti výprodej morálních hodnot za účelem podnikatelských zisků v Číně a v Rusku. Koalice KDU-ČSL a STAN nabízí hráz jak tomuto výprodeji, tak na druhé straně genderové protirodinné ideologii, kterou razí jedno z křídel ČSSD a které ANO bránit nebude, protože tato problematika – na rozdíl od byznysu – Andreje Babiše příliš nezajímá.

Samozřejmě, bude i dost příležitostí, jak celou věc pokazit. Na lokální úrovni může dojít ke sporům o složení kandidátek. V některých oblastech se může projevit značná nespokojenost s celým projektem. Sám za sebe ho však vítám. Jsem rád, že i tradiční strana je schopna se odhodlat k riskantnímu kroku. Dokazuje tím, že je stále živá, že tradice nemusí být v rozporu s vizí.

Na tento volební rok se tedy těším a jsem rád, že se mohu plně zapojit do politického boje za vítězství koalice.

 

Zdroj: Blog Dana Drápala
Foto: KDU – ČSL

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář