Křesťané, židé a muslimové v ČR jsou proti eutanazii

Praha – Proti uzákonění asistované sebevraždy a eutanazie vystoupili další zástupci věřících. V prohlášením zaslaném ČTK se tak vyslovili kněz a teolog Tomáš Halík, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon či představitel muslimů v ČR Vladimír Sáňka. Legalizace eutanazie je podle nich kluzkou plochou, protože je obtížně regulovatelná a lidé mohou být vystaveni psychickému tlaku na ukončení života. Návrh zákona o eutanazii, na kterém se podílejí poslanci ANO a Pirátů, chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března 2020.

Prohlášení Společného hlasu křesťanů, židů a muslimů podepsalo 18 osobností, vedle zmíněných ještě protestantský teolog a předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý, kněz, teolog, přírodovědec a specialista na otázky etiky ve spojení s evolucí a vírou Marek Orko Vácha, patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, další tři rabíni a zástupci muslimů.

Proti eutanazii již dříve vystoupila i Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví, Federace židovských obcí a Ústředí muslimských obcí v České republice. Počátkem prosince napsali společné zamítavé prohlášení tři děkané teologických fakult v Česku. Návrh kritizují i provozovatelé hospiců, kteří jsou často navázáni na některou z církví, a část lékařů. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček počátkem prosince uvedl, že prezident zákon o eutanazii nikdy nepodepíše.

„Vnímáme bolest lidí, kteří procházejí těžkými chvílemi nemoci, prázdnoty života a umírání. Přesto nesouhlasíme se snahou reagovat na utrpení, lidskou opuštěnost a samotu ukončením lidského života pomocí smrtícího prostředku,“ uvedli v dnešním prohlášení představitelé Společného hlasu křesťanů, židů a muslimů. „Nejsme pro udržování života těžce nemocných a umírajících za každou cenu. Vítáme možnost, zakotvenou v našem právním řádu, že pacienti a jejich rodiny mohou odmítnout další léčbu či resuscitaci,“ doplnili.

Signatáři uvádějí, že zkušenosti ze zemí, které eutanazii již delší dobu praktikují, ukazují na strmý nárůst počtu eutanazií či asistovaných sebevražd, které podstupují nejen těžce nemocní, ale v některých případech i lidé, kteří jsou opuštěni a trpí ztrátou smyslu života. Tato fakta svědčí o krizi mezilidských vztahů, o vážných sociálních problémech, ty však je třeba řešit jinými způsoby, doplňují věřící.

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) již dříve k zákonu řekl, že pacient by nesměl být při rozhodování o eutanazii pod finančním tlakem ani tlakem žádné zájmové skupiny. Spolu s uzákoněním eutanazie by se také podle autorů návrhu měla rozvíjet péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 20. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář