Brusel – Evropský parlament ve čtvrtek vyzval členské státy EU, aby co nejrychleji ratifikovaly Istanbulskou úmluvu.
Portál Aktuality.sk informuje, že za nelegislativní usnesení hlasovalo 500 poslanců, 91 bylo proti a 50 se zdrželo hlasování. Poslanci vyzvali také Radu EU, aby tato instituce apelovala na urychlené dokončení ratifikace dokumentu.
Biskupové katolické církve ve společné dokumentu v květnu 2018 vyjádřili znepokojení nad obsahem Istanbulské úmluvy, která má být přijata i českým parlamentem. Argumentují, že na násilí na ženách i mužích doposud naše stávající zákony pamatují.
Úmluvy Rady Evropy o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí a boji proti němu, jak zní celý oficiální název, podepsalo sedm členským států EU, které ho ještě neratifikovaly. Kromě Slovenska a České republiky jde o Bulharsko, Lotyšsko, Litvu, Maďarsko a Spojené království.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva chce přesvědčit Poslaneckou sněmovnu, aby schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy. Helena Válková (ANO) kvůli dokumentu již mluvila i s kardinálem Dominikem Dukou.
Po detailním prostudování dokumentu Válková změnila názor, i když byla nejdříve proti ratifikaci úmluvy. Dokument prošel změnami a nahradil termín gender a použil jiné termíny jako násilí založené na pohlaví, násilí na ženách, což se podle Válkové mnohem více blíží tomu, o čem úmluva je.
„Pana premiéra jsem požádala o prostor českou veřejnost přesvědčit, uklidnit a vysvětloval jí, že se úmluvy bát nemusí. Pokud se mi to nepodaří, tak si myslím, že Poslanecká sněmovna její ratifikaci neschválí,“ řekla Helena Válková. Podle ní kolem úmluvy panuje řada mýtů, že jde o zástěrku pro prosazení takzvané genderové ideologie.
Válková se setkala i s kardinálem Dominikem Dukou, aby ho přesvědčila o prospěšnosti dokumentu pro českou společnost. „Řekla jsem mu, že jsem také konzervativní a věřím v tradiční hodnoty a že se nemusí bát, že bych podporovala něco, co odporuje křesťanskému pojetí rodiny,“ řekla Válková.
Parlament znovu potvrdil svůj souhlas s vyčleněním částky 193,6 milionu eur, která by se v letech 2021-2027 měla využít na opatření pro prevenci a boj proti všem formám násilí na základě pohlaví.
Portál Aktuality.sk k dokumentu dodává, že Istanbulská úmluva, která platí od roku 2014, je prvním mezinárodním nástrojem, který přináší komplexní rámec opatření a právně závazných standardů zaměřených na prevenci genderově motivovaného násilí, podporu obětí a potrestání pachatelů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 4. prosince 2019 Foto: CC Search – europarlament v Bruselu
2 Komentáře
Realtoltek
EU je vězením národů…
Konečný Fr.
Přesně tak. Proč pořád tak dolézají, otravové. Zásada je nepodepisovat, protože si to někdo přeje. V demokracii platí různost názorů, tak si nenechme nic vnutit. Tuhle smlouvu určitě nepotřebujeme a církve by se měly ozvat proti.