Praha – „Nejsme děti, aby nás někdo vodil za ručičku, nejsme stádovité ovce, aby nás někdo posouval jenom tam, kde jsou jeho zájmy, ale jsme tady jako vzpřímení občané, kteří mají hlavu vzhůru a o to se nadále snažme,“ uvedl na Letenské pláni biskup Václav Malý.
Kolem 300.000 lidí dorazilo v sobotu na Letnou, aby si připomněli třicáté výročí pádu komunistického režimu a protestovali proti politické situaci v zemi. Akci pořádal spolek Milion chvilek.
Malý zdůraznil, že účelem demonstrace není hanobit nebo špinit, ale podpořit úsilí o právní stát, aby byla respektována rovnost před zákonem, a to pro mocné i bezmocné.
Upozornil také, že ekonomická změna automaticky neznamená, že se stáváme lepšími, převažuje pragmatismus. „Nechceme prožívat takto zúžený život, abychom se vždy ptali: co za to.“
„My občané nejsme masa, která se dá zmanipulovat sobeckými mocenskými zájmy jednotlivců nebo skupin. Máme svoji čest. Chceme pokojným způsobem přispět k pročištění veřejného prostoru od lží a polopravd,“ uvedl v červnovom prohlášení Václav Malý, moderátor poslední velké demonstrace na Letné na podzim v roce 1989.
Organizátoři tehdy přečetli vzkaz biskupa Malého, který se kvůli pracovním povinnostem akce neúčastnil. K přítomným mluvil zprostředkovaně přes vzkaz, ve kterém pozdravil „všechny, kterým nejsou lhostejné nepoctivé postoje některých veřejných činitelů.“
Pražská policie právě zahájila bezpečnostní opatření na Letenské pláni. Desítky policistů budou v průběhu celé demonstrace dohlížet na bezpečnost všech účastníků a plynulost silničního provozu. pic.twitter.com/hLkRDlFQU9
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 16, 2019
Za 30 let svobody poděkuje v neděli při pravidelné bohoslužbě ve svatovítské katedrále biskup Václav Malý. Poté se věřící vydají na průvod na Národní třídu, kde 17. listopadu 1989 tehdejší režim brutálně rozehnal studentské shromáždění, čímž odstartovaly události vedoucí k pádu komunismu.
„Byla to dlouhá cesta, která vedla od komunistických gulagů, jako byl Jáchymov, Bory, Pankrác, Uherské Hradiště, Ilava a Leopoldov, která mnohdy započala už za nacistické diktatury a která si žádala nasazení každého, kdo toužil po demokracii,“ uvedl k listopadovým událostem na svém facebookovém profilu kardinál Dominik Duka.
A pokračoval: „Takto svoji úlohu chápal i můj předchůdce, pražský arcibiskup Tomášek. Jeho boj začal až v pozdním věku a vyvrcholil kanonizací sv. Anežky české památnými slovy: ,,…v této podstatné chvíli dějin naší země stojím já a celá katolická církev na straně národa“. Slova, která symbolicky zbořila zeď, kterou režim tak pečlivě po čtyřicet let budoval. Tato slova chceme opakovat i dnes, v době kdy naše země, přes všechen svůj ekonomický růst se utápí v závisti a nenávisti, kdy služba je považována za ponížení a pýcha s nadřazeností usiluje o uznání. To vše jen pro údajně progresivní ideologii nového a lepšího zítřka, o nic však rozumnější, než je ta, které jsme před třiceti lety unikli.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 17. listopadu 2019 Foto: Milion chvilek
2 Komentáře
Karel Krejčí
Snad by pan biskup měl kázat, že žijeme v době, kdy režim nikomu nebrání chodit k němu na bohoslužby. Snad by se měl také zmínit, že odpovědnost za život každého z nás, neseme v první řadě my sami. Jestliže se věřící vnímá tak, že je režimem jako dítě voděné za ručičku, tak komu nebo čemu vlastně věří a co je smyslem jeho života? Věří více režimu nebo Kristu? Káže pan biskup evangelium nebo je politický analytik?
Karel Krejčí
Jestliže jsme uvěřili Kristu a odevzdali jsme mu svůj život, tak jsme svobodní! Tady a teď!Jestliže tuto svobodu nežijeme, tak jsme nic nepochopili. Pak marně hledáme svobodu kolem sebe a protože ji nelze nalézt, spatřujeme viníky všude kolem, jen ne v nás samých. Žádný režim nám nemůže poskytnout vysněnou svobodu, protože toho není schopen.