Peking – Říká se, že je to největší čínský kostel a o velikonoční neděli se tisíce věřících hrnou do tohoto asijského megasboru, aby slíbili svou věrnost – nikoli komunistické straně, ale Bohu.
Kostel v Liuši s kapacitou 5 000 míst, který lze vidět na kilometry, byl otevřen v roce 2013. Jeden teolog to komentoval slovy: „Je zázrak, že takové malé město dokázalo vybudovat takový velký chrám.“
Budova za 230 milionů korun je také jedním z nejviditelnějších symbolů komunistické Číny, z které se stává jedna z největších křesťanských kongregací na světě.
Čínská lidová republika je oficiálně ateistickou zemí, která se však rychle mění, protože mnoho z jejích více než miliardy občanů hledá smysl a duchovní útěchu, kterou jim neposkytoval komunismus.
K oteplování přišlo obzvláště, když smrt vůdce Mao Ce-tunga v roce 1976 přinesla konec kulturní revoluce. Po více než čtyři desetiletí později se někteří domnívají, že Čína je připravena stát se nejen světovou ekonomikou číslo jedna, ale také nejpočetnějším křesťanským národem.
„Podle mých výpočtů je Čína předurčena k tomu, aby se brzy stala největší křesťanskou zemí na světě,“ řekl pro britský Telegraph Fenggang Jang, profesor sociologie na Purdue University.
Čínská protestantská komunita měla v roce 1949 jen jeden milion členů. V roce 2010 to již bylo více než 58 milionů protestantů ve srovnání se 40 miliony v Brazílii a 36 milionů v Jihoafrické republice.
Profesor Jang, přední odborník na náboženství v Číně, věří, že tento počet do roku 2025 vzroste na přibližně 160 milionů. To by pravděpodobně posunulo Čínu dokonce před Spojené státy americké, které měly v roce 2010 přibližně 159 milionů protestantů, ale jejich počet klesá.
Do roku 2030 by celková čínská křesťanská populace, včetně katolíků, překročila 247 milionů, umístila by se tak před Mexiko, Brazílii a Spojené státy jako největší křesťanská církev na světě.
Stejně jako mnoho čínských sborů, měl i kostel ve městě Liuši, nacházející se 200 kilometrů jižně od Šanghaje, bouřlivou historii.
Byl založen v roce 1886 poté, co William Edward Soothill, misionář narozený v Yorkshire a budoucí profesor Oxfordské univerzity, začal evangelizovat v místní komunitě, informuje Telegraph.
Ale koncem padesátých let, kdy byl region zasažen Maovými protikřesťanskými kampaněmi, byl uzavřen. Následně zůstal zavřený po celé desetiletí, které začalo v roce 1966, protože místa k bohoslužbám byla uzavřena po celé zemi.
Od svého znovuotevření v roce 1978 se sbor stal součástí oficiálně schválené čínské křesťanské církve – spolu s tisíci dalšími, kteří přijali dohled komunistické strany na oplátku za to, že se zde mohou konat bohoslužby. Dnes má 2600 věřících a každoročně má až 70 křtů,
-mn- Datum: 7, října 2019 Foto: screenshot YouTube